Nurcan Taylan Kimdir ?

Nurcan Taylan Biyografisi

Nurcan Taylan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Nurcan Taylan : Nurcan Taylan halterci
Türkiye'ye olimpiyat şampiyonluğu kazandıran ilk kadın sporcu
29 Ekim 1983 tarihinde Ankara'da doğdu. 11 yaşında keşfedildi. Halterde 6 Avrupa ve 2 Dünya rekoru kırdı. 2004 yılında Atina'daki Olimpiyatlar'da 48 kiloda dünya ve olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandı. Böylece Türk spor tarihinde ilk defa bir kadın sporcu bu başarıya ulaşmış oldu. 2008 Pekin Olimpiyatları'nda başarısız oldu. Romanya'da düzenlenen 2009 Avrupa Halter Şampiyonası'nda koparma, silkme ve toplamda 3 altın madalya alarak eski günlerine dönüş sinyalleri verdi. 18 Eylül 2010 tarihinde dünya rekoru kırdı.
HAKKINDA YAZILANLAR
10 yılda zirveye
ATİNA'DA olimpiyat şampiyonluğunu kazanarak, bu onura ulaşan tarihteki ilk bayan sporcumuz olan Nurcan Taylan, Mamak'taki tek odalı gecekonduda başlayan kariyerinde 10 yılda zirveye çıktı. 11 yaşında gönül verdiği halterde art arda gelen başarılarla adını duyuran Taylan, önceleri halter yaptığını gizledi ve ailesini de aldığı dubleks evle rahata kavuşturdu. Taylan, zor dönemlerden geçerek buraya geldiğini vurgulayarak, "Dile kolay 10 yıldır bugün için çalışıyordum. Sonunda en büyük hayalim gerçek oldu" dedi.
Nurcan'ın gözü karardı
TAYLAN şimdiden bayan halterinin Naim'i olmaya niyetli: "Amacım 2008 ve 2012 olimpiyatında da altın madalyaya ulaşıp, üst üste olimpiyat şampiyonu olan ilk bayan halterci olmak" diyen Taylan'a, Atina'da kırdığı beş rekor da yetmemiş. Taylan, "Silkmede 112.5 kiloyu çok kolay omuzladığım için ilk denememde kaldıramadım. Yoksa Çinli'nin yapamadığı 120 kiloya kadar çıkıp bir rekor daha kırabilirdim. Kısmet Dünya Şampiyonası'na. 2005'teki Dünya ve Avrupa şampiyonalarında da zirveyi kimseye kaptırmam" diyor.
Sıkıntı bitti
Nurcan Taylan'ın ailesi, olimpiyat şampiyonluğu sonrası, gecekondudan refaha ulaşmanın keyfini yaşıyor. Baba Süleyman Taylan, "Gözyaşlarımız sevince döndü" derken, anne Lütfiye Taylan "Birbirimize sarılarak ağladık" diye konuştu. Kardeşi Nuran Taylan da, "Benim için sürpriz olmadı" yorumunu yaptı.
Sevgi seli
Nurcan Taylan, halterin çok sevildiği Yunanistan'da büyük ilgiyle karşılanıyor. Atina'da şampiyonluk sonrası ziyaret ettiği restoranda Yunanlılar ve diğer ülkelerden gelenlerin çevresini sardığı Taylan, hayranlarıyla bol bol fotoğraf çektirdi.
Mamak'a dikkat
Olimpiyat şampiyonu Nurcan Taylan'ın yetiştiği Ankara'nın Mamak ilçesindeki mahalle aslında tam bir halterci yatağı. Atina Olimpiyatı'nda yarışan dört bayan haltercimizden üçü aynı yerden, yani Mamak'tan çıktı. Olimpiyatta madalya beklediğimiz Aylin Daşdelen ve Sibel Şimşek de Taylan ile aynı yerde yetişti.
HABER
Nurcan'dan dünya rekoru

Milli sporcumuz 48 kilodaki Nurcan Taylan, olimpiyat ve Avrupa'dan sonra Dünya'da da rekor kırarak altın madalya almayı başardı. En büyük rakibi Sibel Özkan ise gümüşte kaldı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Nurcan Taylan Özgeçmişi

Nurcan Taylan Hayatı

Sizde Nurcan Taylan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Nurcan Taylan biyografisi 199 defa okunmuştur. [4148]