Nuri İyem Kimdir ?

Nuri İyem Biyografisi

Nuri İyem Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Nuri İyem : Nuri İyem (1915)- (18.06.2005) 1915 doğumlu olan sanatçı Nazmi Ziya aracılığıyla Akademi'nin orta bölümüne kaydını yaptırmıştır. Nazmi Ziya, İbrahim Çallı ve Hikmet Onat atölyelerinde çalıştıktan sonra Levy'den dersler alan Nuri İyem, Akademi'nin orta bölümünden Ragıp Gökcan ile birlikte birinciliği paylaşarak mezun oldu.
Yüksek bölümü yeni açılan Akademi'ye 1940 yılında yeniden giren ve dört yıl sonra okulu bitiren ressam, toplumcu-gerçekçi sanat anlayışını paylaştığı arkadaşlarıyla "Yeniler Grubu"nu kurdu. Boyut ve soyut sonrası olmak üzere iki dönem altında biçimlenen Nuri İyem'in sanatı akademi merkezli sanat görüşlerine karşıt bir seçenek üzerinde kimliğini bulmuştur.18 Haziran 2005 tarihinde vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR
Ressam Nuri İyem toprağa verildi...
Www.haberx.com 20 Haziran 2005
AA- İstanbul'da vefat eden ressam Nuri İyem'in cenazesi toprağa verildi.
Ulus'taki evinde önceki gün 90 yaşında hayatını kaybeden ressam Nuri İyem için Bebek Camii'nde öğle vakti kılınan cenaze namazına, eşi Nasip İyem, oğlu Ümit İyem, kızı Müjde Tanla, damadı CHP İstanbul Milletvekili Bülent Tanla, torunları, ressamlar Cihat Aral, Bedri Baykam ve Mustafa Plevneli'nin de aralarında bulunduğu sanatçılar ile kalabalık bir topluluk katıldı.
Cenaze töreninde, Nuri İyem'in 61 yıllık sanatçı eşi Nasip İyem'in son derece üzgün olduğu ve ayakta durabilmek için damadı Bülent Tanla'nın koluna girdiği görüldü.
Cenazeye katılanların yakalarına, ressamı "Anadolu kadınları" temalı bir tablosunun önünde gösteren fotoğrafı takıldı.
İyem'in cenazesi, daha sonra götürüldüğü Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Nuri İyem Özgeçmişi

Nuri İyem Hayatı

Sizde Nuri İyem ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Nuri İyem biyografisi 94 defa okunmuştur. [3410]