Paulo Paolides Kimdir ?

Paulo Paolides Biyografisi

Paulo Paolides Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Paulo Paolides : Paulo Paolides işadamı, silah kaçakçısı
hukukçu, avukat
Kıbrıs'ta doğdu İtalyan asıllı Rumlardandır. Avukat olmasına karşın aslında Ortadoğu'nun en büyük silah tüccarıdır. Aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios'un avukatıdır. Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmıştır. Bu nedenle köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği ancak her tarafa hakim bir mevkiye yaptırmıştır. Böylelikle köşkü silah dağıtım noktası olarak kullanmıştır.
Mavi Köşk, Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. İki kat üzerine on altı bölüm olarak inşa edilen köşk, 20. Yüzyıl modern mimari teknikleri ile yapılmıştır. Doğu ve batı mimari üslupları ile Türk, Rum mimari özellikleri yanı sıra İtalyan ve Akdeniz bölgesi mimari özelliklerini de taşımaktadır.
Sanat düşkünü Paolides Paolides sanata düşkün bir kimse olarak evini birçok sanat eseri ile donatmıştır. Paha biçilmez tablolar, biblolar, içki dolapları, el işi İran halıları, ayrıca kendisine ait kara kalem çalışmaları da bulunmakta ve evinde sergilemektedir. Bazı sanat eserlerini para karşılığı almış ancak bazı eserler kendisine hediye edilmiştir.
Paolides çok severek yaptırdığı Mavi Köşkü 1974 Barış Harekatı sırasında arkasında bırakarak İtalya'ya kaçar. Kaçarken yatak odasında bulunan ve İngiliz Mahallesi'ne doğru giden kendi yaptırdığı gizli tünelleri kullanmıştır.
Paolides 1986 yılında İtalya'da bir mafya toplantısında öldürülmüştür.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Paulo Paolides Özgeçmişi

Paulo Paolides Hayatı

Sizde Paulo Paolides ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Paulo Paolides biyografisi 2143 defa okunmuştur. [6902]