RADYOTERAPİ kelime anlamı RADYOTERAPİ nedir RADYOTERAPİ ne demek RADYOTERAPİ sözlük anlamı RADYOTERAPİ

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Radiotherapie, Röntgenbehandlung (f), Fr. Radiothrapie (f), İng. Radiotherapy, Xray treatment. Radyasyonun yok edici, yaralayıcı gücü, faydalı netceler verecek şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Radyoterapi konuları içine; radyasyonun tedvi metodu olarak kullanılışı, uygulamada kullanılan letler, tedvi sırasında radyasyonun zararlı tesirlerinden korunmak için alınan tedbirler ve radyasyonun, özellikle kanser tedvisindeki faydaları girer.

İstatistiklere göre, günümüzde her beş insandan birisi kanserden ölmektedir. Özellikle batı ülkelerinde daha fazla kanserli hastaya rastlanmaktadır. Bu kadar yaygın olan kanserin tedvisinde günümüzde uygulanan en etkili ve en mühim metodlardan biri de radyoterapidir.

Radyoterapide özellikle x ışınları, gamma ışınları veya radyoaktif izotoplar kullanılır. Radyoterapide kullanılan röntgen cihazları 5 il 4.000 kilovolt gerilimli güç kaynağı ve yüksek süratli parçacıklar yayınlayabilen radyum elementiyle çalışır. Röntgen ışını ile tedvide ışın mesfesi, çapı, filtrelenmesi, kısaca dozajı çok mühimdir. Röntgen ışınının doku tarafından yutulan miktarı rad birimiyle ifde edilir. Rad, bir gramlık dokunun emebileceği röntgen ışınının enerjisine eşittir. Hasta dokulara gönderilen röntgen ışınları, röntgen metreleriyle ölçülerek rad değerleri tespit edilir. Röntgen cihazında, voltaj yükseldikçe röntgen ışınının, dokunun derinliğine geçme kbiliyeti artar.

Kanserleri meydana getiren hücreler; düzensiz ve kontrolsüz bir şekilde çoğalarak, çevredeki normal dokulara da zarar verirler. Radyasyon belirli dozda verilince, kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemekte ve hatt tahrip etmekte, normal hücrelere ise pek zarar vermemektedir. Bu şekilde kullanılan şular, tedvi özelliği taşımaktadırlar. Radyoterapinin başarılı olmasının en mühim sebebi, radyasyonun genç ve faal hücreleri, olgun ve pasif hücrelerden daha çok ve kolay etkileyebilmesidir. Kanser hücreleriyse genç ve faal hücrelerdir.

Radyasyon; canlılar için tehlike potansiyeli taşıdığından, doz ve ışınlanacak bölge titizlikle tespit edilir. Vücdun değişik bölgelerinin duyarlılık yönünden gösterdiği farklılık, radyoloji uzmanlarının dikkatli olmasını gerektirmektedir. Uzman, ışının vereceği zararın faydaya oranla çok az olmasını kesinlikle sağladıktan sonra uygulamaya geçer.

Kelime Dili

RADYOTERAPİ kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

RADYOTERAPİ kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen RADYOTERAPİ kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde RADYOTERAPİ kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde RADYOTERAPİ kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Benzer Kelimeler

radyoterapide
radyoterapist
Bu sayfa üzerinde RADYOTERAPİ kelime anlamı gösterilmektedir. RADYOTERAPİ nedir ? RADYOTERAPİ ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. RADYOTERAPİ kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.