Rahman Nedir

Rahman Nedir ? Rahman Ne demek ?

1-)RÂHMANAllah Teala'nın güzel isimlerinden ve sıfatlarından biri.

Rikkat, ihsan, bağışlama, acıyıp esirgeme anlamlarına gelen rahmet kelimesinden türemiş olan Rahman, mübalağa sigalarından olduğundan rahmetin en yüce derecesiyle muttasıf olan demektir. Rızıkları, ihtiyaçları ve her türlü iyilikleri ihsan hususunda rahmetini mahlukatından (yaratıklarından) hiç esirgemeyen anlamında olan Rahman, Rahim isminden daha geniş kapsamlı bir mana ifade eder. Kur'an'ın ilk ayeti olan Besmeledeki Rahman ve Rahim sıfatları arasındaki fark, Allah Teala, Dünyanın Rahmanı ve Ahiretin Rahimidir, cümlesinde veciz bir şekilde dile getirilmektedir. Kur'an-ı Kerim'de daima eliflamlı olarak (belirli) Er-Rahman şeklinde geçen bu ilahi sıfat Allah'ın ikinci bir ismi durumunda kullanılmıştır. er-Rahman vasfı gereği Cenab-ı Hakk, dünyada bütün canlılara, mümin-kafir ayırımı yapmaksızın bütün insanlara, şefkat ve merhametle davranmayı kendi nefsine farz kılmıştır. Kur'an'da insanlar için hiç kullanılmayan er-Rahman ismi, ilahi kelamın elli yedi yerinde geçmektedir. Kur'an'da bu isimle bir de sure vardır: er-Rahman Suresi. Bu surede Allah Teala; İnsanlar, Cinler ve Hayvanlar için rahmet olarak yarattığı nimetleri saymakta, İns ve Cinnin, bunların kıymetlerini bilip nankörlük etmemelerini defaatle vurgulamaktadır (Ayrıca bk. Rahmet Maddesi).

Akif KÖTEN


2-)Merhamet eden (Allah'ın bir sıfatı)


3-)Herkese, her canlıya merhamet eden (Tanrı).


4-)Ayrım gözetmeksizin tüm canlılara merhamet eden, koruyan.


5-)Allah'nın 99 adından biri.


6-)Bütün canlılara merhamet eden, koruyan. kur'an-ı kerim'de 55'ten fazla yerde zikredilmiştir. yine kur'an-ı kerim'in 55. suresinin adıdır. - allah'ın isimlerinden "abd" takısı alarak isim olarak kullanılır, (bkz. abdürrahman)


7-)Bütün yaratıklara rızıklarını veren, her an bütün mahlukat hakkında hayır ve rahmet irade buyuran, bütün mahlukatına sayısız nimetler veren. Nizam ve adalet sahibi. (Allah)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

  • Rahman olan Allah'ın adıyla dua edelim.
  • O Rahman ki Herşeye gücü yetendir hikmet sahibidir .
  • İçişleri Bakanı Rahman Malik, taleplerin anayasaya uygun olmadığını belirtti.
  • Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ile görüşen Fischer, Avrupa’nın Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Orta Asya ülkeleri ile işbirliğine büyük önem verdiğini kaydetti.

Sizde içinde Rahman kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Rahman kelimesi anlamı 3045 defa okunmuştur. [242451] Rahman kelime anlamı, Rahman nedir, Rahman ne demek, Rahman sözlük anlamı

Paylaş