Rahmi Kalaycıoğlu Kimdir ?

Rahmi Kalaycıoğlu Biyografisi

Rahmi Kalaycıoğlu Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Rahmi Kalaycıoğlu : Rahmi Kalaycıoğlu besteci, yazar
1926 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde doğdu. Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'ndan 1949'da mezun oldu. Sonra yeni açılmakta olan İstanbul Radyosu'nda mali ve idari görevlerde bulundu. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nün mali işlerini üstlendi. 1953 yılında Basın Yayın Turizm Genel Müdürlüğü'nün Ankara'daki merkezinde büro şefi olarak görev aldı.
1954 yılında yeni açılan Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'ne devam etti. 1955-1957 yılları arasında İstanbul Radyosu'nun Tahakkuk Şefliği görevine tayin edildi. 1958'de Basın İl Temsilciliği'nde görevlendirildi. Buradaki görevinde, yurt dışından gelen filmlerin sansür heyetinde Basın Temsilciliği üyesi olarak çalıştı. Bu görevde 6 ay bulunduktan sonra İstanbul Tanıtma ve Turizm Müdürlüğü'ne döndü.
İstanbul Radyosu Raportörlüğü'ne atandı. Bu görevine 1964'e kadar kadar devam etti. 1978 yılında 'Yüksek Ticaretliler' gazetesini çıkardı. 1990'dan beri Türk Musikisi ile ilgili çok önemli çalışmalar yapıyordu. Türk Musikisi'ne büyük eserler kattı.
“Türk Musikisi'nin babası” olarak anılan ve hayatını Türk Musikisi'nin yaşatılması adına yaptığı çalışmalara adadı. Vefatına kadar bu görevi kendine borç bildi. Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.
ESERLERİ:
90 bestekarın binlerce eserini toparlayıp derledi. Türk Musikisi'nin sonraki nesillere ulaşması adına 5 ciltlik 'Türk Musikisi Bestekarlar Külliyatı'nı çıkardı.
VEFAT-HABER
Kalaycıoğlu vefat etti
18 Nisan 2012
Türk Musikisi bestekarı Rahmi Kalaycıoğlu, İstanbul'da vefat etti. Bir süredir böbrek yetmezliği ve damar rahatsızlığı olan Rahmi Kalaycıoğlu, Kadıköy Acıbadem'deki evinde yaşamını yitirdi.
Kalaycıoğlu'nun cenazesi, bugün Levent Afet Yolal Camisi'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.
Türk Musikisi'ni özverili çalışmalarıyla belgeleyerek, külliyatlarını gençlere ulaştırmak için vefatına kadar çalıştı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Rahmi Kalaycıoğlu Özgeçmişi

Rahmi Kalaycıoğlu Hayatı

Sizde Rahmi Kalaycıoğlu ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Rahmi Kalaycıoğlu biyografisi 36 defa okunmuştur. [6060]