Sülükler Nedir

Sülükler Nedir ? Sülükler Ne demek ?

1-)Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan, halkalılar takımından, uzun ve yassı vücutları 34 parçadan oluşmuş, gözleri gelişmemiş, iki çekmenli, kan emen türlerinde tükürük bezlerinin bir salgısı, kanın pıhtılaşmasını önleyen bir enzim yapan asalaklar sınıfı alak ALEKA SİL'A ALEK Sülüklerin örnek asalak hayvanı (Hirudo) Sülüklerden, tatlı sularda yaşayan, vücudunda 22 sindirim kesesi olduğu için bir kezde, ağırlığının sekiz katı kan emebilen, halk arasında bazı kan hastalıklarının tedavisinde yararlanılan hayvan (Hirudo medicinalis) Yaprak veya sapların yanlarında gelişen ince uzantı, asma bıyığı


2-)Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan, halkalılar takımından, uzun ve yassı vücutları otuz dört parçadan oluşmuş, gözleri gelişmemiş, iki çekmenli, kan emen türlerinde tükürük bezlerinin bir salgısı kanın pıhtılaşmasını önleyen bir enzim yapan asalaklar sınıfı.


3-)Halkalı solucanlar (Annelida) dalının, kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfından, vücudu daima 34 bölütten yapılmış olmakla beraber deri dıştan ikincil olarak bölündüğü için çok bölütlü gibi görülen, klitellumları (semer) olan, ağızları önde bir çekmenin dibinde bulunan, kan emensülüklerde tükrük bezlerinin salgısında kanın pıhtılaşmasını önleyen bir enzim bulunan, hepsi er dişi, yalnız eşeyli çoğalan, çoğu yumuşakçalarda, eklem bacaklılarda ve omurgalılarda asalak olarak yaşayan, tıp sülüğü (Hirudo medicinalis) türü iyi bilinen bir takım.


4-)Annelida şubesinde bulunan, Haementeria, Hirudo, Hirudinaria, Haemadipsa, Limnatis, Macrobdella ve Haemopis cinslerini içeren sınıf. Sülükler kan emme esnasında 64 amino asitlik bir polipeptit olan, antitrombikinaz (bugün için bilinen en kuvvetli antikoagülan) aktiviteye sahip hirudin adı verilen maddeyi salgılar. Kan emen türler insan ve hayvanlarda geçici olarak parazitlenirler, Hirudinea.


5-)Halkalı solucanlar (Annelida) şubesinin, kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfından, vücudu daima 34 bölütten yapılmış olmakla beraber, deri dıştan ikincil olarak bölündüğü için çok bölütlü gibi görülen, semerleri olan, ağızları önde bir çekmenin dibinde bulunan kan emen sülüklerde tükürük bezlerinin salgısında kanın pıhtılaşmasını önleyen bir enzim bulunan, hermafrodit, yalnız eşeyli çoğalan, çoğu asalak olarak yaşayan bir takım.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Leeches.
Fransızcası Fransızca
Hirudinées
Latincesi Latince
Hirudinea, hirudo: sülük
Latincesi Latince
Hirudinea

Sizde içinde Sülükler kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Sülükler kelimesi anlamı 2 defa okunmuştur. [153088] Sülükler kelime anlamı, Sülükler nedir, Sülükler ne demek, Sülükler sözlük anlamı

Paylaş