Süleyman Arif Emre Kimdir ?

Süleyman Arif Emre Biyografisi

Süleyman Arif Emre Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Süleyman Arif Emre : Süleyman Arif Emre (1923) İstanbul Eski Milletvekili

BESNİ - 1923, Ali, Fatma - Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi - Az Almanca ve Fransızca - Serbest Avukat - II nci Dönem Adıyaman, IV, V, XX nci Dönem İstanbul Milletvekili - Evli, 4 Çocuk.
HABER
Emre: Bayar 'gizli celsede Batılılara söz verdik' dedi
Radikal 15 Temmuz 2012
Celal Bayar Lozan'ın gizli zabıtlarını açıkladı
Meclis'te darbeleri araştırmak için kurulan komisyona, yakın tarihin tanığı olan ünlü isimler katılıyor. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat'a ilişkin önemli bilgiler veriliyor. 28 Şubat 'post-modern' darbesini araştıran alt komisyona katılan Süleyman Arif Emre de öyle. Çarpıcı anekdotlar aktardı. İlginç bilgiler verdi, polemik doğuracak anılar anlattı.

Lideri olduğu Milli Nizam Partisi (MNP) kapatılınca üzüntüden kalp spazmı geçiren Erbakan, sıkıntıdan aşırı kilo almış. İsviçre de bir kliniğe yatırılan Erbakan Türkiye ye 80 kilo olarak dönmüş.
ÖMER ŞAHİN Arşivi
Yeni kuşaklara adı yabancı gelse de 80’li yaşları aşan Süleyman Arif Emre, muhafazakâr siyasetin tanınmış ismidir. Erbakan Hoca’nın en yakın kurmaylarındandı. Milli Görüş’ün ‘hafıza’sı denebilecek bir isim. 1950’li yıllarda Necip Fazıl, Osman Yüksel Serdengeçti gibi isimleri mahkemelerde savundu. Erbakan’ın koltuğu devrettiği ilk isim oldu. Milli Nizam kapatılınca yerine kurulan Milli Selamet Partisi’nin ilk genel başkanlığını yaptı. Emre, 28 Şubat Komisyonu’na 50 yılı aşan siyasi deneyimleriyle birlikte anılarını da anlattı. MNP, 12 Mart muhtırasının ardından kapatılınca Erbakan Hoca İsviçre’ye gitmişti. Hoca’nın gidiş ve gelişiyle ilgili şehir efsanesi halinde anlatılan bir söylenti vardır. Erbakan Hoca’nın askerlerin bilgisi dahilinde gittiği ve ‘dön’ denilince geldiği anlatılır.
Emre, Erbakan’ın bambaşka bir gerekçeyle İsviçre’ye gittiğini söyledi. Meğer Erbakan, fazla kilolarından kurtulmak için İsviçre’ye gidip bir klinikte ‘obezite’ tedavisi görmüş. Emre, Erbakan’ın İsviçre macerasını şöyle anlattı: “Hoca, 110 kilo, şişmanlamıştı. Milli Nizam kapandı diye kalp spazmı geçirdi. İsviçre’de şişmanlığı şey eden rehabilitasyon merkezi varmış, oraya gönderdiler. Hoca döndüğü zaman 80 kiloydu. Hatta tanımadık biz de.”
Eşref Bitlis: Demirel’e güvenmeyin
Süleyman Arif Emre, 28 Şubat sürecinin mimarı olarak Süleyman Demirel’i gösterirken Demirel’in Erbakan’a karşı askeri dolduruşa getirdiğini anlattı. Uçak kazasında ölen Eşref Bitlis Paşa’nın da Demirel konusunda kendilerini uyardığını aktarıyor: “Demirel, bizim katılmadığımız şûrada veya Milli Güvenlik Kurullarında, devamlı Erbakan’ın ve bizim aleyhimize paşaları dolduruşa getiriyordu. Bunu kafamdan atmıyorum. Eşref Bitlis Paşa benim amcamın oğlunun yakın akrabasıdır. Onun evine gelmişti. Orada dedi ki ‘Arif Bey, Demirel mütemadiyen sizin aleyhinizde askeri kışkırtıyor. Hoca’ya da söyleyin, Demirel’e güvenmeyin’.”
Bayar: Dini unutturacağız
Laikliğin kabulü ve işlevi sürekli tartışma konusu yapılır. Süleyman Arif Emre, Türkiye’deki darbelerin ve parti kapatmaların Lozan’daki gizli celsede Batılılara verilen söze dayandığı iddiasını ortaya attı. Zaman zaman muhafazakâr tarihçilerin de gündeme getirdiği bu iddiayı 3’üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar açık bir şekilde söylemiş. Emre’ye göre DP iktidarı döneminde Celal Bayar, gençlere, “Söyleyin bakalım gençler, laikliğin bizdeki esas hedefi nedir” sorusunu yöneltiyor. Gençler, “Din-devlet işlerinin ayrılması” gibi klasik cevaplar veriyor. Bayar, gençlere ‘hayır’ diyerek anlatmaya başlıyor: “Biz zor anda, gizli celsede Batılılara söz verdik. Belli bir zaman içinde bu millete bu dini unutturacağız. Bizdeki laikliğin gayesi budur”. Emre, halen hayatta olan Hulusi Özkul isimli Adana milletvekilinin konuşmanın tanığı olduğunu belirttikten sonra Bayar’ın şunları söylediğini de ekledi: “Bu Batılılara verilen gizli sözün bekçiliğini bizde devlet başkanları yapar. Ordu yapar, mahkemeler yapar. Benden sonraki devlet başkanları da aynı görevi yapacaklardır. Batılılara böyle söz verdik, hadi bakalım inkılapçı gençler, böyle bilesiniz, böyle hareket edesiniz.” Süleyman Arif Emre, iddiasını destekleyen bir başka detay daha verdi: “Hukuk Fakültesi’nde 1944 senesinde Lozan seçmeli ders olarak bize okutulmuştu. Nusret Mete isminde bir profosörümüz, o da aynı şekilde, ‘Bizde laikliğin gayesi budur’ demiştir.”
Menderes’i asan hâkimi DP terfi ettirmiş
Emre, ‘DP’nin büyük günahı’ olarak gördüğü bir anıyı da paylaştı. Hüseyin Üzmez, gazeteci Ahmet Emin Yalman’ı vurmuştu. Menderes’in başında olduğu DP, yargı sürecine müdahale ediyor. Bozma kararı veren 1. Ceza Dairesi’nin başına Salim Başol’u atıyor. 27 Mayıs olunca Salim Başol, Menderes ve 2 bakanını asan Yassıada Mahkemesi’nin başına getirilmişti.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Süleyman Arif Emre Özgeçmişi

Süleyman Arif Emre Hayatı

Sizde Süleyman Arif Emre ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Süleyman Arif Emre biyografisi 67 defa okunmuştur. [2149]