Sıla-İ Rahm Nedir

Sıla-İ Rahm Nedir ? Sıla-İ Rahm Ne demek ?

1-)Allahü tealadan korkun ve akrabanızı ziyaret edin. Onlara yardım edin! Çünkü sıla-i rahm sizin için dünyada bereket, ahirette ise günahlara mağfirettir. (Hadis-i şerif-Riyad-ün-Nasihin)

Sıla-i rahm, ailede muhabbetin, malda servetin artmasına ve ömrün uzamasına sebeptir. (Hadis-i şerif-Evsat)

Üç sınıf kimseye, yarın kıyamet gününde arşın altında yer verilir. Birincisi sıla-i rahmi bırakmayan; ikincisi kocası mal bırakmadan vefat edip de küçük çocukları olan ve bunları kimseye muhtaç etmemek için koruyan kadın; üçüncüsü yetimleri doyurmak için yemek veren kimsedir. (Enes bin Malik)

Kimseye sırrını söyleme. Sen birisine söylersen, o da başkasına söyler. Mücevheratı hazinedara teslim et, ama sırrını kendine sakla. (Sa'di Şirazi)

Kimse senin sırrını senden daha iyi saklayamaz. (Sa'di Şirazi)

Çok konuşmak, kendisinde sır olarak bulunanları açıklamak ve herkesin sözünü kabul etmek insanı küçük düşürür. (Muhammed bin Ka'b el-Kuraşi)

Sırrın senin esirindir. Onu ifşa edersen (açıklarsan) sen onun esiri olursun. (Hazret-i Ali)

İki kişinin bildiği şey sır olmaz. (Abdülaziz Dehlevi)

2. Âlem-i emrin (maddesiz, zamansız ve ölçüye girmeyen alemin) beş mertebesinden biri. Tasavvuf yolculuğunda ruhun üstündeki derece.

Âlem-i emrin birinci basamağı kalbdir. Bu yolda (tasavvuf yolunda) kalbi geçtikten sonra sırasıyla ruh, sır, hafi ve ahfa mertebelerinde ilerlenir. Âlem-i emrin bu beş latifesini anlamak ve bunlar üzerinde bilgi edinmek, ancak Muhammed aleyhisselamın izinde gidenlerin büyüklerine nasib olmuştur. (İmam-ı Rabbani)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Sizde içinde Sıla-İ Rahm kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Sıla-İ Rahm kelimesi anlamı 11 defa okunmuştur. [247811] Sıla-İ Rahm kelime anlamı, Sıla-İ Rahm nedir, Sıla-İ Rahm ne demek, Sıla-İ Rahm sözlük anlamı

Paylaş