Sabri Erbakan Kimdir ?

Sabri Erbakan Biyografisi

Sabri Erbakan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Sabri Erbakan : Sabri Erbakan emekli bürokrat
Bayındır ve İskan Bakanlığı Eski Müsteşarı
Sabri Özkan Erbakan
1948 yılında doğdu. Necmettin Erbakan'ın kardeşi Göz Doktoru Prof. Mehmet Sabri Erbakan'ın küçük oğlu. AKP döneminde sırasıyla; Karayolları Genel Müdürlüğü, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Bayındır ve İskan Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 13 Haziran 2026
8242;da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarlığı’ndan Bakanlık Müşavirliği’ne atandı. Emekli oldu. Ardından Mustafa Sarıgül hareketine katıldı. Sarıgül ile birlikte Şişli Meslek Yüksek Okulu Mütevelli Heyeti’nde yer aldı. 65 yaşında.HABER
Kardeşinin ısrarını değil baba öğüdünü dinledi
Sabah 26.07.2011
Selahattin Erbakan, siyasetten her zaman uzak durdu. Babasının "Siyasete bulaşmayın" sözünü dinleyip Necmettin Erbakan'ın ısrarlarını geri çevirdi
İzmir'de önceki gün yaşamını yitiren Prof. Dr. Selahattin Erbakan'ın, kardeşi merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın ısrarlarına rağmen siyasete atılmadığı ortaya çıktı. 6 profesör kardeşten biri olan Selahattin Erbakan'ın, kardeşinin bu isteğini, Ağır Ceza Hâkimi babalarının "Siyasete bulaşmayın" öğüdü üzerine gerçekleştirmediği belirtildi. Çevresindekiler tarafından çok sevilen Erbakan, Ege Üniversitesi Göz Polikliniğinin kurucusu olarak, göz hastalıklarında tıp dünyasında öncü isimler arasında yer aldı.
GÖZ'E BÜYÜK KATKI
Adana'nın önde gelen ailelerinden Kozanoğulları alisine mensup, Ağır Ceza Hâkimi Sabri Erbakan'ın 2'nci çocuğu olan Selahattin Erbakan, 1918 yılında doğdu. Babasının görev yaptığı Sinop'ta doğan Selahattin Erbakan, 6 kardeşin ikinci büyük ağabeyi olarak ailede büyük saygı gördü. Tıp alanında eğitim alan Erbakan, 1942 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ni (GATA) ikinci olarak bitirdi. Aynı yerde göz alanındaki ihtisasını GATA'ta tamamlayan Erbakan, başarılı olması nedeniyle Amerika'daki Teksas Üniversitesi'nde 3 yıl okudu. Daha sonra GATA'ya başasistan olarak geri dönen Erbakan, Haydarpaşa Askeri Hastanesi'nde çalıştı. Binbaşılıktan sonra yarbaylığa terfi etmeden askerlik görevinden istifa etti. 1955'te Ege Üniversitesi'nin kurulması ile göz kliniğinin kurucusu olarak İzmir'e geldi. Göz hastalıkları alanında uzmanlaşan, günün şartlarında yeni teknikler geliştiren Erbakan, protez göz konusunda öncü tıpçılar arasında yer aldı. Sevenleri onu yaşanmış güzel anılarıyla anıyor. Merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın ısrarlarına rağmen siyasete katılmayan ağabey Selahattin Erbakan, son yıllarda yakalandığı kan kanserine yenik düştü. Necmettin Erbakan'ın vefatına kadar her hafta cuma günü görüştüğü Selahattin Erbakan kardeşiyle hep gurur duydu.
AİLESİNİ HEP ÇOK ÖNEMSEDİ
Selahattin Erbakan, ailesiyle yakından ilgilenerek, çocuklarının iyi okullarda okumasını sağladı. Büyük oğlu Günhan Erbakan (6 5) kendisi gibi göz hastalıklarında profesör oldu. Küçük oğlu Sabri Erbakan (63) ise müsteşar olarak Bayındırlık Bakanlığı'ndan emekli oldu.
HABER
Erbakan'ın yeğeni CHP'de
4 Kasım 2013
Necmettin Erbakan'ın yeğeni Sabri Erbakan, CHP'den belediye başkan aday adaylığı için başvurdu.
Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın yeğeni Sabri Erbakan, CHP Fatih'ten Belediye Başkan Aday Adaylığı için başvurdu. Gerçek Gündem.com'un edindiği bilgiye göre, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'le birlikte siyaset yapan Erbakan'ın başvurusu cumartesi günü kabul edildi.
Böylece, Erbakan Ailesi'nin önemli isimlerirden biri olan eski müsteşar Sabri Erbakan CHP'ye de resmen katılmış oldu.
HABER
CHP, Fatih’te Erbakan’ın yeğenini aday gösterdi
17 Ocak 2014
Mustafa Sarıgül’le birlikte CHP’ye katılan merhum Başbakan Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan ise İstanbul Fatih’ten CHP adayı oldu.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Sabri Erbakan Özgeçmişi

Sabri Erbakan Hayatı

Sizde Sabri Erbakan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Sabri Erbakan biyografisi 199 defa okunmuştur. [6327]