Safa Nedir

Safa Nedir ? Safa Ne demek ?

1-)SAFAMekke'de, Beytullah'ın yanında bulunan küçük bir tepe. Hemen karşısında Merve * tepesi bulunmakta olup, bunlar arasında sa'yetmek haccın menasikindendir. Kelime anlamı, "sert kaya" veya "kayalar"dır. Hz. Hacer, İbrahim (a.s) tarafından oğlu İsmail ile birlikte Beytullah'ın bulunduğu yere bırakıldığı zaman yanlarındaki azık ve su bittiğinde Safa tepesine çıkmış ve birilerini görebilmek için etrafa bakınmıştı. Kimseyi göremeyen Hz. Hacer, buradan inerek karşı taraftaki Merve tepesine çıkmış ve aynı şekilde etrafa bakınmıştı. Bir şey göremeyince tekrar Safa tepesine geri dönen Hz. Hacer, bu gidiş gelişi yedi defa tekrarlamıştı. Daha sonra, İbrahim (a.s), Allah Teala'nın bildirmesiyle haccın menasikini tesbit ederken, bu iki tepe arasında sa'yetmeyi de bunlar arasına katmıştır. Ancak, bir zaman sonra, İbrahim (a.s)'ın dini unutulmuş ve insanlar, kendilerine putlar edinerek onlara tapınmaya başlamışlardı. Safa tepesinin üzerine İsaf, Merve tepesinin üzerine de Naile adlarında iki put dikilmişti. İslamdan sonra haccın ne şekilde yapılacağını ameli olarak insanlara öğreten Rasulüllah (s.a.s) bu iki tepe arasında sa'yetmiş ve yanındakilere de sa'yetmelerini bildirmiştir. Müslümanlardan bazıları önce sa'yetmekten çekindiler. Çünkü onlar, cahiliye döneminde sa'yeder ve burada bulunan putlara tapınırlardı. Onlar, cahili ibadet şekillerinin İslam'la yasaklanmış olduğu için bu konuda şüpheye düştüler.

Ancak, gerçekte İbrahim (a.s)'ın zamanından kalma bir ibadet olan sa'yın kıyamete kadar sürecek olan ve putperestlikten arındırılmış şekli Allah Teala tarafından; "Şüphesiz ki Safa ile Merve Allah'ın şeairindendir. Kim hacceder veya umre yaparsa bunlar arasında sa'yetmesinde bir beis yoktur" (el-Bakara, 2/158) ayetiyle bildirilince bu şüphe ortadan kalkmıştır. Sa'yedecek kimse, tavaftan sonra, Safa tepesine çıkarak sa'ya başlar (bk. Sa'y mad.).

Ömer TELLİOĞLU


2-)Saflık, berraklık.


3-)Gönül şenliği, kedersizlik, eğlence.


4-)1. üzüntü ve kederden uzak olma, endişesizlik, rahat huzur, iç ferahlığı. 2. eğlence. 3. saflık, berraklık.


5-)Yüzü beyaz olan düz taş.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

  • Selamun al ibadihillezin astaf velhamdulillahi Rabbel alemiyn Safa kelimesinin anlamını paylaşmanız, ,inşaAllah sert kaya kalplerden, sevgi pınarları cikmasına vesile olur
  • AFP’nin bildirdiğine göre, şu anda Gazze topraklarında 2007 yılında kurulan Hamas’a yakın Safa Ajansı dahil birkaç haber ajansı faaliyet gösteriyor.

Sizde içinde Safa kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Safa kelimesi anlamı 2357 defa okunmuştur. [242528] Safa kelime anlamı, Safa nedir, Safa ne demek, Safa sözlük anlamı

Paylaş