Safra Asitleri Nedir

Safra Asitleri Nedir ? Safra Asitleri Ne demek ?

1-)Safrada bulunan, karaciğerde salgılanan ve safra kesesinde biriktirilen kolik asit gibi asitlere verilen genel ad. Bu tür asitler steroitler olup hidroksil ve karboksil grubu ile sonlanan beş karbon atomlu bir yan zincire sahiptirler. Kolik asit insan safrasında en çok bulunan bir asittir. Diğerleri deoksikolik ve litokolik asitlerdir. Bu asitler safrada serbest bulunmayıp amino asitlere bağlıdırlar.


2-)Steroit bir çekirdek ve 17. karbonunda bir karboksil grubu taşıyan 5 karbonlu yan zincire sahip kolanik asidin hidroksilli türevi olan ve karaciğerde kolesterolden üretilerek önce birincil safra asitleri olan kolik asit ve kenodeoksikolik aside daha sonra ise ince bağırsak bakterileri tarafından ikincil safra asitleri olan deoksikolik asit ve litokolik asite dönüştürülen ve yağların yüzey gerilimini azaltıp emülsiyonuna yol açarak sindirilmesini ve emilimlerini sağlayan maddeler.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Bile acids.
Almancası Almanca
Gallens
Fransızcası Fransızca
Acide biliaire

Sizde içinde Safra Asitleri kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Safra Asitleri kelimesi anlamı 2 defa okunmuştur. [264277] Safra Asitleri kelime anlamı, Safra Asitleri nedir, Safra Asitleri ne demek, Safra Asitleri sözlük anlamı

Paylaş