SALÇA kelime anlamı SALÇA nedir SALÇA ne demek SALÇA sözlük anlamı SALÇA

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Tomatensauce (f), Fr. Sauce tomate (f), İng. Tomato paste; tomato sauce. Özellikle domatesin ve olgunlaşmış kırmızı biberin çeşitli metodlarla koyulaştırılmış özü. Yemeklere lezzet ve kıvam vermek, yemeklerin gıd değerini arttırmak için kullanılır. Salça yapımında kullanılacak domates, ince kabuklu, etli, oldukça kırmızı, olgun olmalıdır. Domates suyu asidik olduğundan bakır ve demire tesir ederek zehirlenmeye sebep olur. Bu bakımdan salça yapımında bu hususa dikkat edilmelidir. Salça güneşte ve kaynatarak yapılmaktadır.

Güneşte salça yapımı: Olgun domatesler yıkanır. Dilimlenir, hafifçe tuzlanıp küp ve fıçılara doldurularak, üzerleri örtülür. Arada sırada karıştırılarak bir iki gün bu halde bırakılır. Kevgirden geçirilerek kabuk ve çekirdeklerinden ayrılır. Süzülmüş domates ezmesi, geniş tepsilere dökülerek üzerine bir tülbent örtülür. Ara sıra tahta kaşıkla karıştırılır. Tuz katılır ve güneşte iyice koyulaştıktan sonra çömleklere veya cam kavanozlara doldurulur.

Kaynatarak salça yapımı: Suyu sızdırılan domates ezmesi, kalaylı kazanlara konur. Ateşte pişirilerek yoğurt kıvamına gelinceye kadar pişirmeye devam edilir. Tahta kaşıkla devamlı karıştırılır. Hazırlanan salça, saklanacağı kaplara konur. Üzerine zeytinyağı dökülür. Böylece küf zararından korunmuş olur.

Anlatılan salça yapma uslleri annev salça yapma uslleridir. Günümüzde, modern fabrikalarda vakum kazanlarında, el değmeden salça yapılmaktadır. Yıkanıp doğranan domatesler, sıcak veya soğuk parçalanmaya tbi tutulurlar. Bu emzimatik bir parçalanma hdisesi olup, domates kabuklarındaki renk maddelerinin salçaya siryeti sağlanır. Enzimatik parçalanması tamamlanmış domates ezmesi, palperlerden geçirilerek bir nevi öğütmeye tbi tutulur. Kabuk ve çekirdekleri ayrılarak vakum kazanlarına verilir. Vakum kazanlarında, yüksek basınç altında, düşük sıcaklıkta, kısa zamanda istenen yoğunlukta salça elde etmek mümkün olur.

Salça, double ve triple olarak elde edilir. Bunlar kullanılma gyelerine göre ayarlanmış salça konsantrasyonlarıdır. Sanyi tipi salçalar, genellikle tuzsuz olup hermetikli kaplarda saklanır.

Salçaya çeşitli baharat, tuz, şeker, yumurta katılmak sretiyle soslar yapılmaktadır. Soslar, salata ve bzı yemeklerin süslenmesinde kullanıldığı gibi ekmeğe sürerek de yenebilir.
  • Yemeklere lezzet ve renk katmak için konulan domates veya biber ezmesi.
  • Domates, baharat vb. şeylerle yapılan, çoğunlukla et yemeklerine katılan sos.
  • İngilizcesi :Dressing.
  • İngilizcesi :Gravy.
  • İngilizcesi :Sauce.
  • İngilizcesi :Tomato paste.
  • İngilizcesi :Tomato sauce.
  • İngilizcesi :Tomato sauce/paste.
  • İngilizcesi :Gracy.
  • İngilizcesi :Dope.

Kelime Dili

SALÇA kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

SALÇA kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen SALÇA kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde SALÇA kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde SALÇA kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde SALÇA kelime anlamı gösterilmektedir. SALÇA nedir ? SALÇA ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. SALÇA kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.