Samuel Akdemir Kimdir ?

Samuel Akdemir Biyografisi

Samuel Akdemir Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Samuel Akdemir : Samuel Akdemir papaz
horiepiskopos
Süryani Ortodoks Kilisesi din adamı
Mardin’e bağlı Midyat ilçesinin Zaz köyünde doğdu. İbrahim ve Hana’nın oğlu. İlkokulu Midyat’ta okdu. Süryanice ve dini öğrenimini ise Aynvert köyünde tamamladı. 1940 yılında Turabdin Metropoliti Mor Timoteus Tuma tarafından önce Koruyo, daha sonra da Afudyakno olarak resmedildi. 1950 yılında Mardin Metropoliti Mor Filiksinos Yuhanon Dolabani tarafından Deyrulzafaran Manastırı’na öğretmen olarak atandı.
8 Ocak 1951 tarihinde aynı Metropolit tarafından İncili Şemmas, 1956 yılında da Mardin Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi’ne papaz olarak takdis edildi. Aynı yıl içinde bilgisini daha ileri bir düzeye taşımak ve özellikle de Arapça’sını güçlendirmek amacıyla bir yıllığına Musul Teoloji Okulu’na gönderildi.
Mardin’de 12 yıl papazlık görevini yerine getirdi. 1963 yılında Süryani Ortodoks Cemaati’nin isteği üzerine İstanbul’a geldi. 1976’da Halep Metropoliti Mor Diyonosiyos Circis ve Beyrut Metropoliti Mor Atanasiyos Efrem tarafından Horiepiskoposluk rütbesine yükseltildi.
1977 yılında Kadesetli Patrik Moran Mor İğnatiyos III. Yakup tarafından Patrik Vekilliği görevine getirildi. 1986 yılına kadar Ruhani Reislik yaptı. İstanbul Abraşiyesi’nde önemli hizmetlerde bulundu.
ESERLERİ:
1.'Dini Kurallarımız'
Türkçe olarak yazdı. 1972 yılında basıldı.
2.'Ruhsal Hazine'
1989’da Arapça’dan Türkçe’ye çevirdi.
3.'Teodora'
1993 yılında Arapça’dan Türkçe’ye çevirdi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Samuel Akdemir Özgeçmişi

Samuel Akdemir Hayatı

Sizde Samuel Akdemir ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Samuel Akdemir biyografisi 70 defa okunmuştur. [4039]