Sazan Nedir ? Ne Demek ?

Sazan Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Sazan balığı (Cyprinus carpio), sazangiller (Cyprinidae) familyasına adını veren tatlısu balığı. Göl ve yavaş akan derelerde bulunur. Uzun gövdeli, solucan, böcek larvaları ve bitkilerle beslenen bir dip balığıdır. 1,5 metre boyunda, 35 kg ağırlıkta olanları vardır. Ömrü 4050 yıla kadar varabilir. Türkiye'nin akdeniz ve güneydogu bölgesi haricinde heryerinde bulunur.Ancak, Akdeniz Bölgesinin en önemli akarsularından olan Göksu Irmağı'nda bol miktarda sazan yaşamakta ve ağırlıkları 1012 kilograma ulaşabilmektedir, Sazangillerden, tatlı sularında yaşayan, sırt yüzgeci uzun, eti beğenilen kılçıklı bir balık (Cyprinus carpio),


2-)Sazangillerden, Avrupa, Asya ve Amerika'nın tatlı sularında yaşayan, sırt yüzgeci uzun, eti beğenilen kılçıklı bir balık (Cyprinus carpio).


3-)Kemikli balıklar (Teleostei) takımının,sazangiller (Cyprinidae) familyasından, biçim ve renkleri yaşadığı ortama göre değişen, eti çok lezzetli, Asya, Avrupa ve Amerika'da yaşayan bir tür.


4-)göllerde ve sazlık yerlerde yaşayan bir tatlısu balığı


5-)Kemikli balıklardan, sazangiller (Cyprinidae) familyasından, biçim ve renkleri yaşadığı ortama göre değişen, eti çok lezzetli, pul örtüsü yönünden birçok varyetelere ayrılan bir tür, pullu sazan, aynalı sazan, dizi sazan, çıplak sazan.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Carp.
Fransızcası Fransızca
Carpe
Latincesi Latince
Cyprinus carpio

Sizde içinde Sazan kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Sazan kelimesi anlamı 303 defa okunmuştur. [223251] Sazan kelime anlamı, Sazan nedir, Sazan ne demek, Sazan sözlük anlamı

Paylaş