Sebeb Nedir

Sebeb Nedir ? Sebeb Ne demek ?

1-)Allahü teala, her şeyin yaratılması için belli şeyleri sebeb yapmıştır. Belli maddeleri, belli şeylere sebeb yaptığı gibi, insanın maddi ve manevi gücü, çeşitli enerjiler de, birçok şeylerin yaratılmasına sebebdirler. Allahü teala, bir kuluna bir şey ihsan etmek, iyilik vermek isterse, o kimseyi o şeyin sebebine kavuşturur ve o şey var olur. O dilemezse hiçbir şey var olmaz. Hikmetini, yaratmasını sebeblerle örtmüş, gizlemiştir. Çok kimse, yalnız sebebleri görmekte, sebebler arkasındaki hikmeti, O'nun yaratmasını anlayamamaktadır. Bu anlayışsızlığı da, onun felaketine sebeb olmaktadır. (Abdülhakim Arvasi)

Allahü teala, herkese layık olanı, umduğunu verir.Sebebleri görenin işlerini, arzularını sebeb ile yaratır. Sebebleri değil de, bunların sahibini görene sebebsiz verir. Nitekim hadis-i kudside; "Kullarım beni zannettikleri gibi bulur." buyurmaktadır. Evliya (Allahü tealanın sevdiği kulları) yalnız sebeblerin sahibini, sebeblere kuvvet ve te'sir edeni görüp, sebebleri görmez. (İmam-ı Rabbani)

Başkalarının günah işlemelerine sebeb olmak, yalnız günah işlemekten daha çok günahtır. Başkalarının bu günahı işlemelerinin günahları da, kıyamete kadar bunlara sebeb olana yazılır. (M. Hadimi)

Vakt, namazın sebebidir. Vakit girince namaz farz olur. Vakt, namazın meydana gelmesinde doğrudan te'sirli olmayıp, sadece namazın kılınması, onun var olmasını icabettirir. (Serahsi)


2-)Neden.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

  • Gabriele d'Annunzio benzeri faşist entelektüellerin bilimciliği kullanmaları bir Sebeb sonuç ilişkisini ortaya koymuyordu.
  • Bir ihtiyaç var, bir adam yarım yamalak bu ihtiyacı keşfediyor, talep patlamasına Sebeb oluyor, iş yaygınlaşır gibi olunca jandarma müdahale ediyor.

Sizde içinde Sebeb kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Sebeb kelimesi anlamı 13 defa okunmuştur. [247692] Sebeb kelime anlamı, Sebeb nedir, Sebeb ne demek, Sebeb sözlük anlamı

Paylaş