Selim Bilalov Kimdir ?

Selim Bilalov Biyografisi

Selim Bilalov Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Selim Bilalov : Selim Bilalov şair, yazar, gazeteci
1915 yılında Bulgaristan’ın Razgrat ilinin Kemallar (İsperih) kasabasına bağlı Orta Mahalle (Sredoseltsi) köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, rüştiyeyi Kemallar'da bitirdi. Şumnu'daki Nüvvab'ın lise kısmından mezun oldu.
Vaizlik, imamlık, öğretmenlik yaptı. "Yeni Işık" gazetesinde kadroya alınarak bu gazetenin başyazarlığına getirildi. O yıllarda Komünist Partisi Merkez Komitesi kararıyla Bakü'ye Yüksek Parti Okulu’na gönderildi. Dönüşünde Narodna Prosveta (Halk Eğitimi) Devlet Yayınevinde başyazar yardımcısı tayin edildi. Bir süre sonra yeniden "Yeni Işık" gazetesinde başyazar oldu. İlk şiirlerini 1946'da yayınlamaya başladı. Türk halk şiiri özellikleri taşıyan bu şiirler didaktik örneklerdir. Bu yıllarda Selim Sertel imzasını kullandı. Müstear isimlerinden biri de Selim Bilal’dir.
İslamiyet aleyhine kitaplar ve intihar
Dini bir okul bitirmiş olmasına rağmen, kendini marksist ideolojiye kaptıranlardan biri oldu. İslamiyet aleyhine kitaplar yazdı. "Kadere İman", "Din ve Kadın" ve "Ramazan" bunların bir kısmıdır.
Din karşıtı kitaplar yazarken, kimlik bunalımına düştü. Bir bunalım anında "Kadere İman" adlı eserini "Yalan, yalan, yalan!..." diyerek parçaladı. Bileklerini keserek intihara teşebbüs etti. Fakat kurtarıldı. Sonunda oturduğu dairenin penceresinden atlayarak hayatına son verdi. 10 Ocak 1987 tarihinde Sofya'da öldü.
ESERLERİ:
İslam karşıtı kitaplarından bazıları: "Kadere İman", "Din ve Kadın" ve "Ramazan". "Dirilen Saadet" (1956), "Gerçekleşen Emel" (1965) yazarın hikayelerini topladığı kitaplarının adıdır. "Zilli Sofu" ise tiyatro eseridir. Çeviriler de yaptı. Fehmi Hoşginabi'nin "İki Kardeş" romanını Türkçe’ye çevirdi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Selim Bilalov Özgeçmişi

Selim Bilalov Hayatı

Sizde Selim Bilalov ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Selim Bilalov biyografisi 73 defa okunmuştur. [4901]