Sembol Nedir ? Ne Demek ?

Sembol Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Symbol (n), Formel (f), Zeichen (n), Fr. Symbole (m), İng. Symbol. Bir gayeyi, bir fikri ifade eden ve ortak bir anlamı olan harf, kelime, bitki ve şekil. Matematik ilminde bazı varlıkları belirtmek için kullanılan harflerle kimyada elementlerin kısa bir şekilde tanıtılması gayesiyle, kabul edilen harf topluluklarına da “sembol” ismi verilmektedir. Sembol, remiz, alem, misal ve timsal manasına da gelmektedir. İnsanların duyu organları yoluyla anlamaları zor olan bazı şeyleri, hatıra getiren her türlü gözle görülen şeyler de bu manada kullanılmaktadır. Bayrağı gördüğümüz zaman vatanı, minareyi gördüğümüz zaman camiyi hatırlamamız gibi.

İlk sembolik işaretler M.Ö. yaşamış eski Mısır ve Mezopotamyalılarda görülmektedir. Roma dünyası da sembolik işaretlere çok yer verirdi. Hatta tarihte Roma sembolleri, tartışma konusu bile olmuştur. Bazı tarihçiler, eskiden sembollerin daha çok süslemecilikte kullanıldığını belirtmişlerdir. Bugün de süslemenin ana fikri sembole dayanmaktadır.

Sembolik işaretler, bazı ilimlerde dilden daha çok kendini göstermiştir. Mesela, kimya ilminde durum böyledir. İşlemler tamamen harf semboller ile izah edilmektedir. H2O görüldüğünde hemen “su” hatırlanması gibi.


2-)(Symbol) Bkz. Simge


3-)Duyularla ifade edilemeyen bir şeyi belirten somut nesne veya işaret, remiz, rumuz, timsal, simge
Örnek:Baykuş ve karga uğursuzluğun, merkep bönlüğün, domuz pisliğin, kaz alıklığın, aslan cesaretin, at zeka ve adaletin, köpek sadakatin, bülbül aşkın, kelebek gençliğin işaret ve sembolü olmuştur. A. Haşim


4-)Bk. simge


5-)Simge


6-)Bk. Simge(II)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Symbol.
İngilizcesi İngilizce
Sign.
İngilizcesi İngilizce
Emblem.
İngilizcesi İngilizce
Attribute.
İngilizcesi İngilizce
Banner.
İngilizcesi İngilizce
Exemplar.
İngilizcesi İngilizce
Representation.
İngilizcesi İngilizce
Standard.
İngilizcesi İngilizce
Type.
İngilizcesi İngilizce
Byword.
İngilizcesi İngilizce
Symbol simge.

  • Sembolik namaz kılmak

Sizde içinde Sembol kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Sembol kelimesi anlamı 873 defa okunmuştur. [240107] Sembol kelime anlamı, Sembol nedir, Sembol ne demek, Sembol sözlük anlamı

Paylaş