Solucanlar Nedir ? Ne Demek ?

Solucanlar Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Halkalı solucanlar (Annelida) dalının, kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfından, vücutları uzun ve birbirine benzeyen bölütlerden yapılmış, deri çukurlarında kitin kıllar çıkan, eşeysel olgunlaşma sırasında üreme açıklıkları çevresinde semer (klitellum) denen bezli ve şişkin bir bölge oluşan, hepsi er dişi, yenilenme yetenekleri çok yüksek olan, nemli topraklarda veya sularda yaşayan türleri olan bir takım.


2-)Halkalılardan, yer solucanı, tenya, askarit gibi, vücutları uzun, yumuşak ve ayaksız hayvanları içine alan takım.


3-)Halkalılardan, yer solucanı, tenya, askarit gibi, vücutları uzun, yumuşak ve ayaksız hayvanları içine alan takım kıhlan zizil dzidzil cicil Yuvarlak veya yassı, uzun kurtlara verilen genel ad Toprak kurdu


4-)Uzun, iki yanlı bakışık vücutları, düğümlü sinir aygıtları, özel kan damarları, karışık üreme ve boşaltım örgenleri bulunan omurgasız hayvanlar kökü.


5-)(Yun. oligos: az; khaite: kıl) Halkalısolucanlar (Annelida) dalının, kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfından, vücutları uzun ve birbirine benzeyen bölütlerden yapılmış, deri çukurlarından kitin kıllar çıkan, eşeysel olgunlaşma sırasında üreme açıklıkları çevresinde semer (klitellum) denen bezli ve şişkin bir bölge oluşan, hepsi er dişi, yenilenme yetenekleri çok yüksek, nemli topraklarda ya da sularda yaşayan türleri olan bir takım. Yer solucanı (Lumbriccus terrestris), tubifeks (Tubifex) iyi bilinirler.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
Almancası Almanca
Oligochäten
Almancası Almanca
Würmer
İngilizcesi İngilizce
Worms.
İngilizcesi İngilizce
Earthworms.
Fransızcası Fransızca
Oligochètes
Fransızcası Fransızca
Vers
Latincesi Latince
Oligochaeta
Latincesi Latince
Vermes

Sizde içinde Solucanlar kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Kelime Anlamını Paylaş