Taht Nedir

Taht Nedir ? Taht Ne demek ?

1-)Taht, tarih boyunca hükümranlık alameti sayıldı. Hükümdarlar, taht üzerinde oturarak yabancı elçileri kabul ettiler. Üst seviyedeki devlet yöneticileriyle görüştüler. Batıdaki Hıristiyan hükümdarlar papanın elinden taç giyerlerken, Doğu’daki İslam hükümdarları, tahta çıkarak saltanatlarını ilan ederlerdi. Osmanlılar, bu usulü daha da geliştirdiler. Padişahlar, “Cülus merasimi”nin ardından tahta otururlar, memur ve askerlerine “cülus bahşişi” dağıtarak onların duasını alırlardı.

Osmanlı tahtları içinde; Üçüncü Murad Hana veziri İbrahim Paşa tarafından hediye edilen “Bayram Tahtı”, Birinci Ahmed Han ve Dördüncü Murad Han adına yapılan tahtlar meşhurdur.

Tarihte kendine mahsus özellikleriyle meşhur olmuş tahtlar vardır. Kimi, ait olduğu hükümdara nispetiyle ehemmiyet kazanmış, bazıları da, yapılarındaki özellikleriyle meşhur olmuştur. Bunlardan; Saba Melikesi Süleyman aleyhisselamın zevcesi Belkıs’ın yirmi metre boyunda, ellibeş metre eninde, çeşitli cevher ve mücevherlerle süslenmiş tahtıyla İstanbul Topkapı Sarayı Müzesinde bulunan “Şah İsmail” tahtı namıyla bilinen taht en meşhurlarıdır. İngiliz kraliyet ailesinin tahtları, İran hükümdarlarının “taht-ı takdis” adıyla anılan tahtları da tarihteki meşhur tahtlardandır.


2-)Hükümdarların oturduğu büyük, süslü koltuk
Örnek:Mozaikten tapınaklar yapar, tunçtan kaleler, fil dişinden tahtlar kurarmışsın. R. H. Karay


3-)Hükümdarlık makamı, hükümdarlık.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Throne.
İngilizcesi İngilizce
Crown.
İngilizcesi İngilizce
Sovereign's throne.

  • Taht DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANDI Bu arada Taht değişikliğinin yapılacağı törene ilişkin hazırlıklara da başlandı.

Sizde içinde Taht kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Taht kelimesi anlamı 599 defa okunmuştur. [240364] Taht kelime anlamı, Taht nedir, Taht ne demek, Taht sözlük anlamı

Paylaş