Tarik Nedir

Tarik Nedir ? Tarik Ne demek ?

1-)TARİKYol, cadde, meslek.

Arapça bir kelimedir; "tereka" fiilinden türemiş bir isimdir. Mecazi mana yönünden tutulan, gidilen, takip edilen yol, metod; seçilen tarz ve usul demektir. Çoğulu "turuk"dur. "Tarikat" kelimesi de aynı kökten olup, tarik kelimesinin müennes şeklidir ve aynı manayı ifade eder. Tasavvuf açısından ise, gerçeğe varma yolu ve kamil mürşidin izinde takip edilen yol demektir. Tarikat'ın çoğulu taraik'dir.

Kur'an'da dört yerde tarik, üç yerde tarikat ve iki yerde de taraik kelimesi geçmektedir. Hemen hemen hepsi aynı manayı ifade etmektedirler. Tarik kelimesinin bulunduğu iki ayetin meali şöyledir:

"O inkar edip zulmedenler var ya, onları Allah ne bağışlayacak, ne de bir yola iletecektir. Sadece cehennemin yoluna (iletecek ve) orada ebedi kalacaklardır. Bu da Allah'a çok kolaydır" (en-Nisa, 4/168 169).

Bu ayetlerde gecen tarik kelimelerinin ilki cennete ve ikincisi de cehenneme götüren yol demektir. Manevi olarak, cennet yolu ve cehennem yolu kastedilmektedir (Muhammed Ali es-Sabuni, Safvetu't-Tefasir, İstanbul 1987, 1, 321).

Diğer ayetlerde gecen tarik, tarikat ve taraik kelimelerinin bu ayetlerdeki manaları da, hemen hemen aynıdır. Mana bakımından aralarında pek fark yoktur.

Hz. Muhammed (s.a.v.)'in bir hadisinde de, tarik kelimesi aynı manada kullanılmıştır. Bu hadisin manası şöyledir:

"Her şeyin bir yolu vardır. Cennetin yolu da ilimdir" (el-Menavir, Feyzu'l-Kadir Şerhu Camii's-Sağir, Mısır 1938, V, 286, hadis no: 7318).

Nureddin TURGAY


2-)Yol.


3-)Bk. yol


4-)Terk eden, bırakan, vazgeçen.


5-)Karanlık.


6-)Terkeden, vazgeçen, bırakan. (Osmanlıca'da yazılışı:tarik)


7-)Şaraba biraz su katmak. (Osmanlıca'da yazılışı: ta'rik)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Road.
İngilizcesi İngilizce
Profession.
İngilizcesi İngilizce
Path.
İngilizcesi İngilizce
Line.

  • Abdulbasid Tarik diyor biz taarık diye seslendiryoruz, kısaca tarık! Işıklı nesnelere lütfen bak! https youtu.be gX8blVPyRa0?t 23 Verdiğin ilk yedi anlamda ışıklı gök nesnesi geçmiyor, büyük eksiklik. duckduckgo.com ?q tarık nedir Tarık Nedir, Tarık Ne Demek Nedir Ne Demek NND Sözlük çoban yıldızı nedir ne demek . Merkür den sonra güneşe en yakın olan gezegen, Akşam Yıldızı, Çolpan, Çulpan, Kervankıran, Kervan Yıldızı, Tarık, Venüs, Zühre.
  • Tarik Haşimi'nin bir koruması daha idam cezası aldı Irak eski Cumhurbaşkanı Sünni Yardımcısı Tarık Haşimi'nin bir koruması daha idam cezasına çarptırıldı.
  • Akşam saatlerinde Halep'in Ard Hamra ile Tarik Bab bölgesine Scud füzelerinin düşmesi sonucunda 45 kişi ölmüş, 100'den fazla kişi yaralanmıştı.

Sizde içinde Tarik kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Tarik kelimesi anlamı 1645 defa okunmuştur. [242733] Tarik kelime anlamı, Tarik nedir, Tarik ne demek, Tarik sözlük anlamı

Paylaş