Tatlılar Nedir

Tatlılar Nedir ? Tatlılar Ne demek ?

1-)Alm. Süssigkeiten; Sübspeisen (f. pl.), Fr. Pouceurs (f); entremets sucrés (m. pl.), İng. Sweets, (ABD) candies. Meyve, süt ve hamurdan içine şeker konularak yapılan yiyecekler. Yüzyıllardan beri pekçok çeşidi yapılan tatlılar, kuvvetli bir besin kaynağıdır. Yerine, mevsimine, yöresinin yapış şekline göre tatlı çeşitleri çoktur. Komposto, hoşaf gibi hafif tatlılar, besleyici hafif sayılabilen sütlü tatlılarla hamurdan yapılan tatlılar, vücudun hem enerji hem de besin kaynağıdır. Hamurdan yapılan tatlılara ağır tatlılar denir ve bunlara ceviz, badem, antepfıstığı gibi meyveler çekilerek ilave edilir. Ayrıca üstüne konan kaymak bunlara ayrı bir tat verir.

Tatlılar, yapılırken kullanılan ana malzemeye göre üçe ayrılır: Hamur tatlıları; baklava, kadayıf, revani, kalbur bastı, tulumba gibi. Süt tatlıları; sütlaç, muhallebi, keşkül, tavuk göğsü gibi. Meyve tatlıları; komposto, hoşaf ve çeşitli reçeller.

Tatlılar genellikle yemeklerden sonra yenir. Reçeller ise sabah kahvaltılarında ve iftar sofralarında tercih edilir.

Malzemenin kaliteli ve ölçülü olarak kullanılması tatlının nefasetini (lezzetini, yeme zevkini) artırır. İçine konacak malzeme ve yağda kısıntı tatlının arzu edilen kıvamda olmamasına sebep olur.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Desserts

  • Güllüoğlu’nun yaptırdığı bağımsız bir araştırmaya göre baklavadan sonra şerbetli Tatlılar arasında tüketicilerin en çok tercih ettiği lezzet olan Fıstıklı Tel Kadayıf Tatlısı, Güllüoğlu deneyimi ve kalitesiyle bayram sofralarına geliyor.
  • Fiyatlarda ortalamalar şöyle : Çorbalar 15, ana yemekler       40-65, Tatlılar 20 TL.

Sizde içinde Tatlılar kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Tatlılar kelimesi anlamı 4 defa okunmuştur. [240409] Tatlılar kelime anlamı, Tatlılar nedir, Tatlılar ne demek, Tatlılar sözlük anlamı

Paylaş