TORNA kelime anlamı TORNA nedir TORNA ne demek TORNA sözlük anlamı TORNA

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

1. Paralel torna (Üniversal torna) tezghları,

2. Revolver torna tezghları,

3. Otomatik tornalar,

4. Kopya torna tezghları.

Paralel torna: Bunlara paralel sıfatı verilmesinin sebebi, kesici ucun esas hareketinin parça eksenine paralel olmasıdır. İşlenecek parça ummiyetle iki punta arasında taşınır veya iş mili burnuna takılan bir aynaya bağlanır. İş parçası puntalar arasına bağlanarak bir fırdöndü yardımıyla döndürülebildiği gibi, kısa iş parçaları hlinde iş mili burnuna takılan bir ayna üzerine de tespit edilebilir. Aynaların birkaç çeşidi vardır. Düz ayna, asimetrik parçaların bağlanmasına yarar. Üç çeneli aynalarda çeneler tek kumandayla hareket eder.Başka tip aynalar da mevcuttur. Bunlara ülkemizde Amerikan aynası adı verilir.

Revolver torna tezghları: Bunların paralel tornalardan farkı revolver, yni dönebilir bir takım taşıyıcının mevcudiyetidir. Bu dönen takım taşıyıcı genellikle altı köşeli olup, her köşesi üzerine özel birer tespit tertibtı yardımıyle ayrı görevleri olan takımlar takılabilir. Gye; takımları döner kafa üzerinde hazır bulundurarak takım veya tezgh değiştirme gibi verimli olmayan zamnı en aza indirmek, böylece işleme zamnını, dolayısıyle parça mliyetini azaltmaktır. Ayrıca hazır bulunan birkaç taraflı ve karşılıklı kalem taşıyıcı yardımıyle iş parçasının çeşitli işleme kademelerini sırayla seri olarak yapmak mümkündür. Bu tezghlar gerek basit, gerekse karışık şekilli parçaların küçük orta ve hatta büyük seriler hlinde işlenmesinde elverişlidirler.

Otomatik tornalar: Küçük iş parçalarının, bilhassa çubuk malzemeden hareketle kütle mltı için kullanılır. Bu tezghlarda parçanın tespiti takım değiştirilmesi gibi zaman kaybına sebep olan süreleri, el yerine otomatik tertibt kullanıldığından revolver tornalara göre daha kısadır. Ayrıca bir işçinin birkaç tezgha aynı anda bakması mümkün olduğundan, işçi ücretinden de tasarruf edilmiş olur. Otomatik tornalarla pirinç, duralüminyum cinsinden hafif alaşımlar, yumuşak, orta, sert özel çelikler, otomat çelikleri işlenir. Yarı otomatik tornalar tam otomatik tornalardan daha farklı maksatlar için kullanılır. Elle tespit edilen parçaların işlenmesi için elverişlidir. Böylece bu tezghlar çubuk malzeme yerine çapları büyük ve karışık şekilli parçaların işlenmesine elverişlidir. Türleri oldukça fazladır.

Kopya torna tezghları: Bilhassa kalıpçılıkta yaygın kullanım alanı bulan bir torna çeşididir. İstenen gravür (oyuntu) sert plastik malzemeden yapılmış örnek form üzerinde referans kalem dolaşmak sretiyle kalıp üzerindeki esas form elde edilir. İşleme 1 veya 23 ayarla bitirilir.

Bunların dışında düşey torna tezghları, ağır torna tezghları ve elektronik kumandalı ve yarı otomatik tezghlar seri mlt yapan fabrikalarda mevcuttur.
  • Ağaç veya metal eşyaya yuvarlak bir biçim vermek için kullanılan çarklı tezgh.
  • İngilizcesi :Lathe.
  • İngilizcesi :Turning machine.
  • İngilizcesi :Turn.
  • İngilizcesi :Turn bench.
  • İngilizcesi :Turning lathe.

Kelime Dili

TORNA kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

TORNA kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen TORNA kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde TORNA kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde TORNA kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde TORNA kelime anlamı gösterilmektedir. TORNA nedir ? TORNA ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. TORNA kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.