Traktör

Traktör Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Traktor, Trecker (m), Fr. Tracteur (m), İng. Tractor. Ağırlığına oranla çeki kuvveti yüksek tutulmuş; genellikle çekme, itme, taşıma ve güç iletme işlerinde kullanılmak üzere yapılmış motorlu taşıt. Yol alma hızları en çok 25 km/h olarak sınıflandırılmıştır.

Daha çok lastik tekerlekli olan tarım traktörlerinin tırtıl tekerlekli olanları da vardır. Motoru ön tarafta bulunan bu kuvvet makinalarında, hareket arka tekerleklerden verilir. Dört tekerleği tahrikli olanları da yapılmaktadır. Tekerlekleri tırmanmaya elverişli şekilde yapılmıştır.

Tarım traktörleri genellikle başka bir ziraat makinası ile beraber kullanılır. Bunlar, traktörün önüne, arkasına veya ortasına bağlanabilir, asılabilir veya traktörlerden alınan hareketle çalışırlar Hidrolik kaldırma düzeninin uygulanmasından önce, bu araçlar sadece çekilebilir nitelikteydi. Günümüzde hidrolik kaldırma düzeninin bütün traktörlerde yaygınlaşmasından sonra “üç noktadan asma sistemi” denilen düzenle hidrolik kaldırıcı düzeninin beraber çalıştırılması sonucu, bu araçların çoğu “asılan” türden yapılmaktadır.

Çekilen türden ziraat aletlerinin tekerleği olması mecburi olduğu halde, asılan türden olan ziraat aletlerinin tekerleksiz de kullanılması daha yaygındır.

Bazı tarım araçlarına traktör motorundan güç iletmek mümkün olmaktadır. Bu gayeyle kuyruk mili denilen ve genellikle traktörün arkasında bulunan bir milden hareket alınır. Kuyruk milinin devir sayısı standardize edilmiştir. 540 d/d veya 1000 d/d olabilir. Bazı traktörlerde her iki devir sayısı da alınabilmektedir. Kayış kasnak düzeni bu uygulamanın başka bir şeklidir. Kuyruk milinin hareketi, traktörün tekerleğini iten hareketten bağımsız, yarı bağımlı veya bağımlı olabilir.

Traktörlere yön verme düzeni genellikle direksiyon vasıtasıyle ön tekerlekleri sağa sola döndürmekle gerçekleşir. Fren sistemi iki arka tahrikli tekerleklere kumanda eder. Her tekerleğe ayrı bir fren pedalı kumanda eder. Bu sistem dönüşlerde birini frenlemek suretiyle dönüş yarıçapının azaltılmasına yardımcı olur.

Traktöre bağlanan tarım araçlarından bazıları şunlardır: Pulluk, çapa, biçme araçları, tohum ekme, harman ve ilaçlama makinaları.

Türkiye’de traktör üretimi durumu: Türkiye’de traktör üretimi 1955’lerde montaj olarak başlamıştır. Daha sonraki yıllarda bunların sayısı artarken yerli parça oranları da artmıştır. 1985’te yerli parça kullanım oranı % 95’e kadar çıkmıştır. Artık traktörün bütün parçaları (motor blok ve silindir kafaları dahil) yurdumuzda yapılabilmektedir. Kurulu bulunan tarla tarım traktör fabrikalarının yıllık üretim kapasiteleri toplam 90.000 adet/yıl dolaylarındadır. Son yıllarda ihracat imkanları araştırılmakta olup Ortadoğu ülkelerine az sayıda da olsa ihracat yapılmaktadır.


2-)Arkasına römork takılabilen, çift sürmek, yük taşımak vb. işlerde kullanılan motorlu iş makinesi.


3-)Bk. çeker


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Tractor.
İngilizcesi İngilizce
Agrimotor.
İngilizcesi İngilizce
Mule.
İngilizcesi İngilizce
Caterpillar.

  • dedemle Traktöre binip bağa gittik.

Sizde içinde Traktör kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Traktör kelimesi anlamı 280 defa okunmuştur. [240553] Traktör kelime anlamı, Traktör nedir, Traktör ne demek, Traktör sözlük anlamı

Paylaş