TURŞU kelime anlamı TURŞU nedir TURŞU ne demek TURŞU sözlük anlamı TURŞU

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Mixed Pickles (pl.), Essiggemüse (n), Fr. Lgumes (m.pl.) saumurs, İng. Pickles, pickled vegetables. Bzı sebze ve meyvelerden yapılan tadı ekşi yiyeceklerin genel adı. Tuzlu su, sirke içine haşlanmış veya çiğ patlıcan, biber, salatalık, üzüm, armut, kelek (ham karpuz, kavun) domates, lhana gibi meyve ve sebzeler konularak yapılır.

İştah açtığı için bilhassa Anadolunun köy ve şehirlerinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sonbaharda küp küp yapılan turşular, kilerlerin demirbaş malzemesidir. Kehribar sarısı salatalık ve biberler, al al olmuş domatesler, görünce ağzı sulandıran kelek ve armutlar atalarımızın sofralarından eksik olmayan yiyeceklerdir. Böbrek, karaciğer ve mde rahatsıkzlıklarında zararlı olduğu gibi fazlası da hiçbir zaman tavsiye edilmez. Tabi sirkeden olmayan asidi bol turşu suları ise her bünye için zararlıdır.

Turşu yapılacak sebze ve meyve önce güzelce yıkanır. Hemen yenecekse fazla olmayacak şekilde haşlanır. Tuzlu su veya sirkenin içine atılır. Sebze veya meyvenin üzerini örtecek kadar su konur. Üste çıkmamaları için bir ağırlıkla kapatılır. Kışlık turşu yapıldığında tenekenin ağzı birkaç gün sonra iyice lehimlenir. Küp ise ağzı hava almayacak şekilde kapanır.

Başlıca turşular; patlıcan, lhana, biber, salatalık, pancar, domates veya bunlardan birkaçının karıştırılmasıyla yapılanlardır. Karadeniz kıyılarında sirkesiz tze fasulye turşusu çok yapılır. Anadoluda bzı yörelerin kendine has özel turşu çeşitleri vardır.
  • Tuzlu suda, sirkede bırakılarak özel bir kıvama getirilmiş sebze veya meyve.
  • İngilizcesi :Pickle.

Kelime Dili

TURŞU kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

TURŞU kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen TURŞU kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde TURŞU kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde TURŞU kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde TURŞU kelime anlamı gösterilmektedir. TURŞU nedir ? TURŞU ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. TURŞU kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.