Turan Güven Kimdir ?

Turan Güven Biyografisi

Turan Güven Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Turan Güven : Turan Güven akademisyen
1950 yılında Kadirli’nin Sarıdanışmanlı köyünde doğdu. İlk ve Orta okulu Kadirli’de bitirdi. Öğretmen Okulunu Mersin’de okudu ve başarılı öğrenciler arasına girerek Ankara Yüksek Öğretmen Okuluna seçildi. Yüksek öğrenimini 1967-1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde ve Ankara Yüksek Öğretmen Okulunda tamamladı. Yüksek Lisansını (1975) ve Doktorasını (1979) Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi`nde yaptı. Fırat, Yüzüncü Yıl ve Kırıkkale Üniversitelerinde görev yaptı.
Ulusal ve uluslararası bilimsel kongrelere ve kurslara katıldı. Yurtiçi ve yurtdışındaki dergilerde bilimsel makaleleri vardır. Biyolojide özel çalışma alanı "Hücre / Hücre Biyolojisi" ve "Elektron Mikroskop"tur. Milli Eğitim Bakanlığı'na yazmış olduğu ders kitapları, 1986-1997 yılları arasında, bütün liselerde okutuldu. Çok sayıda Yüksek Lisans ve Doktora tez danışmanlığı yaptı.
Çeşitli dergilerde Türkiye'nin kültürel ve sosyal meseleleri ile ilgili çok sayıda yazıları çıkmıştır. Ayrıca, 2006 yılında yayınlanmış "İnsan Gelecekte Yaşar" isimli otobiyografik bir kitabı vardır. Halen Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır; SELÇUKLU SOSYAL GÜVENLİK, EĞİTİM, KÜLTÜR VE DAYANIŞMA VAKFI'nın Genel Başkanlığını yapmaktadır.
Yazışma için: tguven@gazi.edu.tr

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Turan Güven Özgeçmişi

Turan Güven Hayatı

Sizde Turan Güven ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Turan Güven biyografisi 38 defa okunmuştur. [5187]