Turhan Feyzioğlu Kimdir ?

Turhan Feyzioğlu Biyografisi

Turhan Feyzioğlu Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Turhan Feyzioğlu : Turhan Feyzioğlu (1922)- (26.03.1988) akademisyen, milletvekili, bakan, CGP Genel Başkanı
1922’de Kayseri’de doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1946’da Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde asistan oldu. Anayasa hukuku doktorası yaptıktan sonra, 1955’te profesörlüğe yükseldi. Ankara Hukuk Fakültesi dekanı seçildi. Fakültenin yayını Forum dergisindeki yazıları nedeniyle, Demokrat Parti iktidarı ile çatıştı. Hakkında kovuşturma açılarak, bakanlık emrine alınınca, üniversiteden istifa etti. 1957’de CHP’den Kayseri milletvekili seçildi. 27 Mayıs askeri darbesinden sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne seçildi.
Kurucu Meclis’te Anayasa Komisyonu başkanlığına getirildi. 1961’de II. Gürsel kabinesinde milli eğitim bakanlığı ve ilk koalisyon hükümetinde devlet bakanlığı ve başbakan yardımcılığı yaptı. 1967’de CHP’de giderek güçlenmeye başlayan “ortanın solu” görüşüne katılmayarak, 47 milletvekili ve senatörle birlikte partiden istifa etti. Hemen ardından genel başkanı olduğu Güven Partisi’ni kurdu. Bir süre sonra Cumhuriyetçi Parti ile Güven Partisi’ni birleşti. Feyzioğlu, Cumhuriyetçi Güven Partisi’nin başına geçti.
1975’te Süleyman Demirel’in başkanlığında kurulan I. Milliyetçi Cephe Hükümeti, 1978’de kurulan Ecevit Hükümeti’nde devlet bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerini birlikte üstlendi. Süleyman Demirel’in 1979’da kurduğu azınlık hükümetine dışarıdan destekledi. 12 Eylül askeri darbesinden sonra siyasetten çekildi.
26 Mart 1988'de Ankara’da kalp krizinden öldü. Feyzioğlu kısa bir süre baypas ameliyatı geçirmişti.
ESERLERİ:
Kanunların Anayasaya Uygunluğunun Kazai Murakabesi (1951),
Demokrasiye ve Diktatörlüğe Dair (1957),
Devlet Adamı Atatürk (1963).

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Turhan Feyzioğlu Özgeçmişi

Turhan Feyzioğlu Hayatı

Sizde Turhan Feyzioğlu ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Turhan Feyzioğlu biyografisi 175 defa okunmuştur. [4147]