Ata Sözleri ve Anlamları

Aradığınız Kelime

Ekincinin karnını yarmıslar; kırk bu yılcık, kırk bıldırcık çıkmıs. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ekincinin karnını yarmıslar; kırk bu yılcık, kırk bıldırcık çıkmıs.

Ekincinin bütün yasamı, geçen yıl söyle olmustuyu düsünmek ve bu yıl sunu bekliyorum diye umutlanmakla geçer. Krs. Çiftçinin karnını yarmıslar; kırk tane `gelecek yıl' çıkmıs.

Mayasız yoğurt tutmaz (çalınmaz). kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Mayasız yoğurt tutmaz (çalınmaz).

Çok para kazanabilmek için, az da olsa, elde bir sermaye olması gerekir.

Gelen geçer, konan göçer. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Gelen geçer, konan göçer.

Dünyada hiçbir sey sürekli olarak aynı durumda kalmaz. Özellikle insanlar yerlerini sık sık değistirirler.

Sana vereyim bir öğüt: Ununu elinle öğüt. (Benden sana bir öğüt: Ununu elinle öğüt). kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Sana vereyim bir öğüt: Ununu elinle öğüt. (Benden sana bir öğüt: Ununu elinle öğüt).

Kisi, isini baskasına inanmamalı, kendisi yapmamalıdır. Krs. Kurda neden boynun kalın demisler...

Oynamasını bilmeyen kız; yerim dar demis; yerini genisletmisler (bollatmıslar); gerim kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Oynamasını bilmeyen kız; yerim dar demis; yerini genisletmisler (bollatmıslar); gerim

(yenim) dar demis. Kendisinden beklenen isi beceremeyen kisi, çesitli engellerin isi güçlestirdiğini söyleyerek yeteneksizliğini belli etmemeye çalısır.

Güne göre kürk giyinmek gerek. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Güne göre kürk giyinmek gerek.

Kılık kıyafetimizi ve baska durumlarımızı zamanın kosullarına uydurmalıyız.

Malını yemesini bilmeyen zengin her gün züğürttür. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Malını yemesini bilmeyen zengin her gün züğürttür.

Züğürt, yokluk içinde bulunduğundan yiyemez. Varlıklı olduğu halde yiyemeyenin züğürtten ne farkı var?

Köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı derler. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı derler.

Kisi, kendisinden yardım beklediği asağılık kimseye isi bitinceye kadar soylusun, boylusun diye dil döker.

Disi köpek kuyruğunu sallamayınca, erkek köpek ardına düsmez. (Disi yalanmazsa, kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Disi köpek kuyruğunu sallamayınca, erkek köpek ardına düsmez. (Disi yalanmazsa,

erkek dolanmaz). Kadın istek göstermese, yüz vermese, erkek onun pesine düsmez.

Bostan gök iken pazar(-lık) yapılmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Bostan gök iken pazar(-lık) yapılmaz.

Nasıl geliseceği ve ayrıntıları belli olmayan bir is üzerinde anlasma yapılamaz.

Oğlan doğuran övünsün, kız doğuran dövünsün. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Oğlan doğuran övünsün, kız doğuran dövünsün.

Doğacak çocuğun oğlan olması istenir. Kız olması istenmez. Onun için oğlan doğuran ana sevinir; kız doğuran ana üzülür.

Cefayı çekmeyen safanın kadrini bilmez. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Cefayı çekmeyen safanın kadrini bilmez.

Sıkıntı çekmemis olanlar, eristikleri rahatlık ve mutluluğun değerini gereği gibi ölçemezler.

Öfke baldan tatlıdır. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Öfke baldan tatlıdır.

Sinirlendirici bir durum karsısında bağırıp çağırmak, içini bosaltmak, insana ferahlık, dahası zevk veren tatlı bir seydir.

Ayranım (yoğurdum) eksidir diyen olmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ayranım (yoğurdum) eksidir diyen olmaz.

Bkz. Kimse ayranım eksi demez.

Ergen gözüyle kız alma, gece gözüyle bez alma. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ergen gözüyle kız alma, gece gözüyle bez alma.

Evlenmemis kisi bir kız gördü mü hemen gönlünü kaptırıverir; sorusturma yapmadan evlenmek ister. Bu tutum yanlıstır. Gece karanlığında, kusuru var mı, yok mu, görmeden kumas almaya benzer. Dnsan hiçbir seyi incelemeden, gözü kapalı almamalıdır.

Aç esner, asık gerinir. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Aç esner, asık gerinir.

Dçinde bulundukları kosullara göre herkesin ayrı bir durumu, ayrı bir davranısı vardır.

Hasta olmayan, sağlığın kadrini bilmez. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Hasta olmayan, sağlığın kadrini bilmez.

Dnsan hasta olup ağrılar, sızılar içinde kıvrandıktan sonra hasta olmadığı zamanki durumunun değerini gereği gibi anlar.

Al kasağıyı gir ahıra, yarası (yağırı) olan gocunur (gocunsun). kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Al kasağıyı gir ahıra, yarası (yağırı) olan gocunur (gocunsun).

Bir yolsuzluğun sorumluları aranırken o iste kusuru bulunan kisi telasa düser.

Ağır basar, yeğni (hafif) kalkar. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ağır basar, yeğni (hafif) kalkar.

kimseye kimse önem vermez. yaptıkları etkisiz kalır.

Ata dost gibi bakmalı, düsman gibi binmeli. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ata dost gibi bakmalı, düsman gibi binmeli.

Ata iyi baktıktan sonra, yora yora bininiz; korkmayınız, sarsılmaz. Çalıstırdığınız isçilerin gücü de iyi beslenmeleriyle artmaz mı?

Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.

Ahmağa yüz verirseniz, sizi durmadan mesgul eder, rahatsız eder. Dilenciye sana zamanı gelince sunu vereceğim derseniz, ikide birde karsınıza dikilip, hani bana sunu verecektiniz demesinden basınızı alamazsınız.

Bir senden büyüğün, bir de senden küçüğün sözünü dinle. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Bir senden büyüğün, bir de senden küçüğün sözünü dinle.

Önemli bir ise girisecek kimse salt kendi düsüncesiyle yetinmemeli, büyüklerinin deneyimlerinden yararlanmalı; akıllıca düsünce ileri sürebilecek küçüklere de danısmalıdır.

Deli kız düğün etmis, kendi bas sedire geçmis. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Deli kız düğün etmis, kendi bas sedire geçmis.

Densiz, budala ev sahibi, konuklarından çok kendini ağırlanacak konuk yerine koyar.

Tilki erisemediği üzüme hevengim olsun demis. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Tilki erisemediği üzüme hevengim olsun demis.

Bkz. Kedi, uzanamadığı ciğere `pis' der.

Ates olmayan yerden duman çıkmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ates olmayan yerden duman çıkmaz.

Bir olayın gerçekten meydana gelmis olup olmadığını anlamak için, gizli kalamayan belirtisine bakmak gerekir. Bu belirti varsa olay da var demektir.

Yiğit arkasından vurulmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Yiğit arkasından vurulmaz.

yıkmaya çalısmak mert adam isi değildir.

Kelle sağ olsun da külah bulunur (eksik olmaz.) kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Kelle sağ olsun da külah bulunur (eksik olmaz.)

Kisi yasasın da elbet bir is sahibi olur.

Eseğin kuyruğunu kalabalıkta kesme; kimi uzun der, kimi kısa. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Eseğin kuyruğunu kalabalıkta kesme; kimi uzun der, kimi kısa.

Kimseyi ilgilendirmeyen önemsiz bir isini, herkesin düsüncesini bildirmesine meydan verecek biçimde yapmaya kalkarsan her kafadan bir ses çıkar; hangisine uyacağını sasırırsın. Böyle isleri kendi kendine karar verip yapmalısın.

Koz gölgesi: kız gölgesi, söğüt gölgesi: yiğit gölgesi, dut gölgesi: it gölgesi. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Koz gölgesi: kız gölgesi, söğüt gölgesi: yiğit gölgesi, dut gölgesi: it gölgesi.

Ceviz ağacının gölgesi koyu, güzeldir. Dnsana kızların yanında bulunma keyfi verir. Ancak orada karınca çok olur; gölgede oturan insanın keyfini kaçırır. Kızların yanında oturankisi de hem mutluluk duyar, hem de çevredeki asalaklardan rahatsız olur. Söğüt, boylu boslu bir ağaçtır. Koruyucu yiğide benzer. Gölgesi altında safa ve rahatlıkla vakit geçirilir. Dut gölgesi, alaca bir gölgedir, zevksizdir; rahatsızdır. Çünkü ağacın meyvesi, altına dökülür. Hem insanın üstünü kirletir, hem de sineklerin üsüsmesine yol açar. Bundan baska, itler de dut yemeye gelir, orasını kirletirler. Gölgede de yatarlar.

Mart martladı, tavuk yumurtladı. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Mart martladı, tavuk yumurtladı.

Mart kendini gösterince tavuklar yumurtlamaya baslar.

Bıçağı kestiren kendi suyu, insanı sevdiren kendi huyu. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Bıçağı kestiren kendi suyu, insanı sevdiren kendi huyu.

Bir kimsenin, bir seyin değeri, kendisinde aranan özel nitelikte artar: Kisi, huyu güzel olursa sevilir. Bıçak, çeliğine iyi su verilmis olursa keskinlesme yeteneği kazanır.

Ala bakan iki bakar. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ala bakan iki bakar.

Dnsanlar al renkten hoslanırlar; al renkli nesnelere bakmakla doyamazlar.

Atasını tanımayan Allah Atasını tanımayan Allah'ını tanımaz.

Bir kisinin, buğruklarına saygı göstereceği kimseler arasında babası basta gelir. Onu tanımayan kisi, ana ve babaya itaat etmeyi emreden Tanrı'yı da tanımıyor demektir.

Eli bosa ağa uyur derler; eli doluya ağa buyur derler. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Eli bosa ağa uyur derler; eli doluya ağa buyur derler.

Armağansız gelen kisiye yüz verilmez. Dahası arayıp sorduğu ev büyüğü onun yanına çıkmaz. Armağanla gelen kisi ise güleryüzle ve saygıyla karsılanır.

Güzellik ondur, dokuzu dondur. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Güzellik ondur, dokuzu dondur.

Güzelliğin onda dokuzu giyim kusamla sağlanır. ::::::::::::: -H-

Altın yerde paslanmaz, tas yağmurdan ıslanmaz. Üstün değer tasıyan kisi, ya da nesne, kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Altın yerde paslanmaz, tas yağmurdan ıslanmaz. Üstün değer tasıyan kisi, ya da nesne,

ne türlü uygunsuz kosullar içinde bulunursa bulunsun değerini, niteliğini yitirmez.

Veren eli kimse kesmez. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Veren eli kimse kesmez.

Yardımını esirgemeyen, eli açık olan kimsenin iyiliklerine engel olmayı, kendisine kötülük yapmayı kimse istemez. Krs. Veren eli herkes öper.

Kedi, yavrusunu yerken sıçana benzetir. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Kedi, yavrusunu yerken sıçana benzetir.

Kisi, yakını olan suçsuz birisini ezmeyi çıkarına uygun görürse onda düsmanına benzeyen nitelikler bulur.

Esmere al bağla, karsısına geç ağla. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Esmere al bağla, karsısına geç ağla.

Esmer insana al renkli giysi hiç yakısmaz.

Mahkeme kadıya mülk değil. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Mahkeme kadıya mülk değil.

Hiçbir kimse, bulunduğu kamu hizmetinde ömrünün sonuna kadar kalmaz. Bir süre sonra bu ise baskası getirilir, kendisi ayrılır.

Mermer iyi tastan, iyilik iki bastan. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Mermer iyi tastan, iyilik iki bastan.

Bkz. Dyilik iki bastan olur.

Gözden ırak (uzak) olan gönülden de ırak (uzak) olur. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Gözden ırak (uzak) olan gönülden de ırak (uzak) olur.

Dnsan, çevresindeki arkadaslarını sık sık arar. Ama uzaktaki arkadasını o kadar sık arayamadığından yavas yavas unutur. Krs. Göz görmeyince...

Kol kırılır yen içinde bas yarılır börk içinde. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Kol kırılır yen içinde bas yarılır börk içinde.

Bkz. Bas yarılır börk içinde...

Ayı görmeden bayram etme. (Ay gördünse bayram et). kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Ayı görmeden bayram etme. (Ay gördünse bayram et).

Bayram ayının doğduğunu görmeden bayram etmek ihtiyatsızlıktır. Beklenen bütün sevinilecek durumlar için bu ihtiyat gösterilmelidir. Ds gerçeklesmeden ona oldu gözüyle bakılıp sevinilmemelidir.

Basın bası, basın da bası vardır. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Basın bası, basın da bası vardır.

Toplum içinde hiç kimse basına buyruk değildir. Basta bulunan her kisinin üstünde daha büyük bir bas, onun da üstünde kendisinden büyük bir bas vardır. Krs. Bas basa bağlı...

Gündüzün mum yakan geceyle (geceleyin) bulamaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Gündüzün mum yakan geceyle (geceleyin) bulamaz.

Bir sey gerekmediği zaman harcayan, gerektiği zaman bulamaz.

Bos ite menzil olmaz. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Bos ite menzil olmaz.

Aylak kimsenin yeri yurdu belli değildir. Aklına neresi eserse oraya gider; neresi eserde orada kalır.

Deve yerine deve çöker. kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Deve yerine deve çöker.

Değerli bir kimseden bosalan yeri ancak o değerde baska bir kimse doldurabilir. Krs. Deve deve yerine çöker.

Komsunun tavuğu, komsuya kaz görünür (karısı kız görünür). kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Komsunun tavuğu, komsuya kaz görünür (karısı kız görünür).

Baskasının malı, bize olduğundan daha değerli görünür. Oysa aynı sey bizde de vardır; ama baskasınınkini bizimkinden üstün buluruz.

Kel ölür, sırma saçlı olur; kör ölür, badem gözlü olur. (Kör ölür badem gözlü olur, kel kelime anlamı nedir ? ne demek ? sözlük anlamı ? Kel ölür, sırma saçlı olur; kör ölür, badem gözlü olur. (Kör ölür badem gözlü olur, kel

ölür sırma saçlı olur.) Kisi, elinden giden önemsiz, kusurlu bir seyi çok önemli, çok güzelmis gibi anlatır. Krs. Kaçan balık...