Veysel Eroğlu Kimdir ?

Veysel Eroğlu Biyografisi

Veysel Eroğlu Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Veysel Eroğlu : Veysel Eroğlu Orman ve Su İşleri Bakanı
1948 yılında Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde doğdu. İlk öğretimini Şuhut Zaferyolu İlkokulu'nda tamamladı. Şuhut Ortaokulu'nda 1. ve 2. sınıfı, son sınıfı ise Afyon’da okudu. 1966 yılında Afyon Lisesi’nden mezun oldu.
Tatil dönemlerinde babası Hacı İbrahim Eroğlu’nun manifatura, tuhafiye ve konfeksiyon dükkanında çalıştı. Tarlalarındaki mahsullerin sulama işleriyle meşgul oldu. Suya olan sevgisi, çocukluk dönemlerinden başladı. Ayrıca mühendislik yanında tarihe de ayrı bir merakı vardı. Bu yüzden Afyon Lisesi'nde okurken inşaat yüksek mühendisi olduktan sonra tarih bölümünde de okumayı kafasına koymuştu. Nitekim 1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'ne kaydoldu. Vatani hizmeti esnasında ve sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde asistanlık yaparken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü 1978 yılında bitirdi.
1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi'nden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun oldu. Vatani vazifesini yaptığı Erzincan 3. Ordu İnşaat Emlak Başkanlığı'nda çok sayıda askeri tesise imzasını attı.
Askerlik hizmetinden sonra akademik hayata atıldı. Önce Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bilahare İTÜ İnşaat Fakültesi'nde akademik hayata devam etti. İTÜ'de 1978 yılında Çevre Mühendisliği Bölümü'nün kuruluşunda vazife aldı. 1980 yılında doktorasını tamamladıktan sonra bir yıl süre ile Hollanda’da doktora sonrası çalışmalar yaptı. 1982 yılında yurda döndükten sonra ilk kitabı olan Su Tasfiyesi'ni yazdı.
1984 yılında doçent, 1991 yılında profesör unvanını kazandı. Bu esnada kamu kurum ve kuruluşları, sanayi ve belediyelere müşavirlik, proje yapım ve kontrollük hizmetlerinde vazife aldı. Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Evli ve 4 çocuk babası. İski ve DSİ Eski Genel Müdürü. Afyonkarahisar Milletvekili, Çevre ve Orman Bakanı.
HABER
Bakan Eroğlu Ceviz Eylem Planı'nı açıkladı
30 Haziran 2012
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2016 yılına kadar 5 milyon adet ceviz fidanını toprakla buluşturacaklarını söyledi.
Bakan Eroğlu, Kırşehir'in Kaman ilçesinde Değirmenözü Göleti Sulaması Temel Atma Töreni'ne katıldı. Eroğlu burada, Ceviz Eylem Planı'nı açıkladı.
Ceviz ekiminin geliştirilmesi için bozuk olan ya da kullanılmayan hazine arazilerinin, mera alanlarının değerlendirileceğini vurgulayan Eroğlu, ''Kaman cevizi dünyada çok meşhur bir cevizdir. Sayısız faydaları var. Türkiye, tükettiği cevizin yüzde 60'ını ithal ediyor. Bu bize yakışmaz'' dedi.
Eroğlu, cevize, bademe biz sahip çıkmak için Ceviz Eylem Planı hazırladıklarını belirterek, şöyle devam etti:
''2016 yılına kadar 5 milyon adet ceviz fidanını toprakla buluşturacağız. Kullanılmayan bozuk orman arazilerini, meraları, bunların tamamını, köylümüze vatandaşlarımıza gelir getirici ürünler elde edilmesi maksadıyla 49 yıllığına kiraya vereceğiz. Bozuk orman alanlarını ele alacağız. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı Orman Genel Müdürlüğü bu bozuk alanlara ceviz ekecek. Bunları hane başına kura ile vatandaşlarımıza verecek. Genel Müdürlüğümüz ve bölge müdürlüklerimiz bunu takip edecek.''HABER
Bakan Eroğlu: Ailem devlet ihalesi almıyor
20 Kasım 2014
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 20 yıl önce aile olarak devletten ihalelerine katılmama kararı aldıkları söyledi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri esnasında, Bakan Veysel Eroğlu, milletvekillerin sorularını yanıtladı.
Akrabalarına ihale verdirdiği iddiası üzerine Bakan Eroğlu, Hidroelektrik Santralleri'nin (HES) denetimini bakanlık değil, mevzuata göre özel firmaların yaptığını söyledi.
Bakan Eroğlu, "Bu firmalara mesuliyet getirdik. 'Akrabaların şirketi denilebilir' dediniz. Bizim yüzümüz ve anlımız açık. 'Belki akrabalarından birisi şirket kurabilir' diye söz söylendi" diyen Eroğlu şunları kaydetti:
"Şunu açık yüreklilikle söylüyorum. Biz aile olarak karar aldık. 1994 yılında rahmetli babamla beraber aile meclisinde hiçbir akrabamız ne İSKİ'ye gidecek nede devletten bir ihale alacak. Dolayısıyla siz bakın varsa o şirket sizin olsun."

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Veysel Eroğlu Özgeçmişi

Veysel Eroğlu Hayatı

Sizde Veysel Eroğlu ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Veysel Eroğlu biyografisi 56 defa okunmuştur. [5192]