Yılmaz Köksal Kimdir ?

Yılmaz Köksal Biyografisi

Yılmaz Köksal Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Yılmaz Köksal : Yılmaz Köksal (26.11.1939) sinema oyuncusu
26 Kasım 1939 tarihinde doğdu. İlkokulu bitirerek Adana'dan İstanbul'a geldi. Tophane Sanat Enstitüsü'nde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupa'yı dolaştı. Tunç Başaran'ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemel'in 'Murtaza' eserinde 'Dubara' rolünü oynayarak sinemaya geçti. Uzun süre ikinci derecede rollerde oynadı. 1970 yılında Çetin İnanç'ın yönettiği 'Çeko' filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazandı. Macera filmlerinin aranan oyuncusu oldu. Senaryosunu Mehmet Arslan'ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı 'Aybiçe Kurt Kız' o dönem Türk sinemasinin ürettigi ender kült filmler arasındadır. Filimde Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler. Türk kahramanı 'Aybiçe Kurt Kız' bu katliamın öcünü almaya yemin eder. 1965'ten 2005 yılına kadar 182 filmde oynadı. Ayrıca film senaryoları yazdı. 22 Ekim 2015 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
Filmografi:
Murtaza (1965)
İngiliz Kemal
Çeko (1970)
Hoş Memo (1970)
Aybiçe Kurt Kız (1976)
Kurdoğlu (1991)
Kahpe Bizans (1999)
Yusuf Yüzlü (2004)
VEFAT-HABER
Ünlü oyuncu Yılmaz Köksal vefat etti
23 Ekim 2015
Türk sinemasının ünlü isimlerinden Yılmaz Köksal tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Yönetmen Nazif Tunç, Köksal'ın akşam 22.00 civarında vefat ettiğini dile getirerek, haberi ünlü ismin oğlundan aldığını dile getirdi.
Yılmaz Köksal ile en son çalışan yönetmenlerden biri olduğunu kaydeden Tunç, "Rüya Peşinde, diye bir film çektim efsanevi oyuncuyla. Son bir yıldan bu yana, gençliğinde dublör kullanmadan çok tehlikeli hareketleri yapmasından kaynaklanan fiziki sıkıntılar içindeydi. Son bir yıldır hastanelerdeydi. Onun hareketli ve şakacı filmlerini seyrederken, gülüşlerimiz şimdi ağlayışa dönüşecek" ifadelerini kullandı.
Nazif Tunç, 76 yaşındaki sanatçının bir haftadır yoğun bakımda olduğunu aktararak, "Bizim için eşsiz bir oyuncu, vefalı bir dost, unutulmayacak iyilikler yapmayı seven bir insandı. Türk milletinin, Türk sinemasının ve ailesinin başı sağolsun" dedi.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Yılmaz Köksal Özgeçmişi

Yılmaz Köksal Hayatı

Sizde Yılmaz Köksal ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Yılmaz Köksal biyografisi 341 defa okunmuştur. [1800]