Yaz Nedir

Yaz Nedir ? Yaz Ne demek ?

1-)Alm. Sommer, Fr. Été, İng. Summer. En sıcak mevsimdir. Kuzey yarım kürede günlerin en uzun olduğu günden başlar, gece ve gündüzün eşit olmasına kadar devam eder. Dünya ısıyı depo ettiği için en sıcak günler genellikle yaklaşık iki ay sonra ortaya çıkar. Kuzey yarım kürede 22 Haziran ile 22 Eylül arasında, güney yarım kürede ise 22 Aralık ile 21 Mart arasındadır.

Yaz mevsiminde, tabiatın bütün güzelliklerinden faydalanma imkanı bulunur. İnsanın sağlığına büyük faydası bulunan ve kemiklerin gelişmesi için lazım olan D vitamini, güneş ışınlarından alınır. İnsanın cildine ve bazı hastalıkların şifası olan deniz suyu ve deniz kumundan faydalanılır. Güneş banyoları romatizmalar için çok faydalıdır. Güneşin tatlı, kuvvetli ışınları birçok hastalıkları yok eder ve iyileştirir. Meyvelerin, sebzelerin ekserisi bu mevsimde yetişir. İnsan gıdasının büyük bir kısmını tutan; buğday, arpa, mısır ve yulaf gibi hububatlar bu mevsimde toplanır ve ambarlanır. Bu mevsimde araziler gelecek ekim dönemine hazırlanır.

Yazın aşırı ve kavurucu sıcaklığından da sakınmak lazımdır. Uzun süre başı açık kalmak, aşırı güneş banyosu yapmak, cilt ve insan sağlığı için çok tehlikelidir. Serinletici içecekler içmede de aşırı gidilmemelidir. Bu mevsimde yiyecek ve içeceklerin yanında giyeceklere de dikkat etmek lazımdır. Yazın ter emici, rutubeti çekici giyecekler tercih edilip, naylon ve buna benzer giyecekler giyilmemelidir.


2-)Kuzey yarım kürede 21 Haziran-23 Eylül tarihleri arasındaki zaman dilimi, ilkbaharla sonbahar arasındaki sıcak mevsim
Örnek:Çok sıcak bir yaz gecesiydi. Y. K. Karaosmanoğlu


3-)Kuzey yarımyuvarında yılın 21 haziranla 23 eylül günleri arasında kalan bölümünü kapsayan iki ana mevsimden biri.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Summer.
İngilizcesi İngilizce
Aestival.
İngilizcesi İngilizce
Summertime.
Fransızcası Fransızca
Été

  • Kararname, geçen Yaz Kongre'den geçen ve Obama'nın imzaladığı yeni İran yaptırımları yasasının uygulamaya geçirilmesini öngörüyor.
  •          Monti kabinesinin Yaz aylarında çıkarttığı ve'Spending Review'ismini verdiği 26 milyar avroluk tasarruf öngören paketin düzenlemelerinden olan vilayetlerin azaltılması uygulaması, kabine toplantısında son şeklini alarak kesinleşti.

Sizde içinde Yaz kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Yaz kelimesi anlamı 326 defa okunmuştur. [240880] Yaz kelime anlamı, Yaz nedir, Yaz ne demek, Yaz sözlük anlamı

Paylaş