Zühtü Arslan Kimdir ?

Zühtü Arslan Biyografisi

Zühtü Arslan Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Zühtü Arslan : Zühtü Arslan Anayasa Mahkemesi Başkanı
hukukçu
1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat'ın Sorgun ilçesinde doğdu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu.
Yüksek lisansını İngiltere'de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde "İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler" alanında, Doktorasını da aynı fakültede anayasa hukuku alanında yaptı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında ise profesör unvanını aldı.
2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) çalıştı. Ayrıca, 23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü.
2009 yılında başkanlığına atandığı Polis Akademisi'nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde "Anayasa Hukuku", "İnsan Hakları", "Devlet Kuramları" gibi dersler verdi.
Ayrıca, 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi'nde "Turkish Public Law" dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi'nde "Hukuk ve Siyaset" dersini verdi.
Anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayınlanmış makaleleri ve bildirileri bulunuyor.
Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi. Evli ve dört çocuk babasıdır.
ESERLERİ:
Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (3 Cilt) adlı kitapları var.
Bunun yanında, Constitutional Law of Turkey başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri bulunmaktadır.
HABER
Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Zühtü Arslan seçildi
10 Şubat 2015
Haşim Kılıç’ın emekliliğinin ardından boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevine Zühtü Arslan seçildi.
Zühtü Arslan kulislerde “AK Parti’nin AYM başkanlığı koltuğunda” görmek istediği aday olarak biliniyordu.
“ERTELEME KARARINA ANLAMLAR YÜKLEYEMİN”
Geçtiğimiz hafta yapılması beklenen AYM Başkanlığı seçimi bugüne ertelenmişti. Haşim Kılıç Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak yaptığı son konuşmasında “Erteleme kararına başka anlamlar yüklemek gereksiz. 25 yıllık meslek hayatım boyunca gizli bir ajandam olmadı.” dedi.
KALELİ VE ARSLAN YARIŞTI
Anayasa Mahkemesi’nde seçimlerde Başkan Vekili Serruh Kaleli ile üye Zühtü Arslan yarıştı. Kaleli, 2005 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmişti.
Yeni başkan Zühtü Arslan ise 2009-2012 yılları arasında Polis Akademisi Başkanlığı yaptı. 2012&
8242;te, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmişti. Arslan, Kaleli’ye karşı AKP’nin desteklediği adaydı.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Zühtü Arslan Özgeçmişi

Zühtü Arslan Hayatı

Sizde Zühtü Arslan ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Zühtü Arslan biyografisi 36 defa okunmuştur. [6623]