Zilhicce Nedir ? Ne Demek ?

Zilhicce Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Zilhicce ayının onuncu günü Kurban bayramı günüdür. Her kim o gün bayram namazından gelip kurbanını boğazlayıncaya kadar bir şey yemeyip kurbanının böbrekleri ile iftâr edip, iki rek'at namaz kılsa, o kimsenin kurbanının kanı yere düşmeden, kendi günâhı ve ana-babasının günâhları, ehl-ü evlâd ve akrabâlarının günahları sevâba çevrilir. (Hadîs-i şerîf-Riyâd-un-Nâsihîn)

Her kim Zilhicce-i şerîfin son on günü ve Muharrem ayının birinci günü oruç tutarsa, o senenin tamâmını oruç tutmuş gibi fazîlete mazhâr olur. Her kim, Zilhicce'nin on günü içinde fukarâya yardım etse, peygamberlere (aleyhimüsselâm) ta'zim etmiş olur. Bu on gün içinde, her kim bir hasta ziyâret eylerse, Hak teâlâ hazretlerinin dostları olan kullarının hâtırını sormuş ve ziyâret etmiş gibi olur. Bu on gün içinde yapılan her ibâdet, sâir günlerde edâ edilen ibâdetlerden çok daha üstün ve pek fazla sevâba vesîle olur. (Süleymân bin Cezâ)


2-)Ay takviminin on ikinci ayı, kurban ayı.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Dhuâ´l-Hijja (the twelfth month of the Islamic calendar).

  • Zilhicce ayinin ilk 10 gününde yapilan ibadetler cok sevabdir.

Sizde içinde Zilhicce kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Zilhicce kelimesi anlamı 17 defa okunmuştur. [248244] Zilhicce kelime anlamı, Zilhicce nedir, Zilhicce ne demek, Zilhicce sözlük anlamı

Kelime Anlamını Paylaş