Ziya Yılmaz Kimdir ?

Ziya Yılmaz Biyografisi

Ziya Yılmaz Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Ziya Yılmaz : Ziya Yılmaz siyaset adamı
1938 yılında Fatsa'nın Bozdağ köyünde doğdu. Ankara Yüksek Ticari ve İktisadi İlimler Akademisi'nden mezun oldu. Fatsa'da bir matbaa kurdu ve Yeşil Fatsa gazetesini çıkardı. 1965-1966 yıllarında Türkiye İşçi Partisi İlçe Başkanlığını yaptı. Fındık mitinglerinin düzenlenmesinde büyük rol oynadı. Mahir Çayan ve arkadaşlarıyla 1970 yılında THKPC'nin kurucuları arasında yer aldı.
THKP-C'nin beyin takımından olan Yılmaz, İsrail İstanbul Başkonsolosu Ephrain Elrom'un kaçırılması olayında yer aldı ve TCK 146/1'den idamla yargılanarak 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Maltepe Askeri Cezaevi'nden 29 Kasım 1971'de Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile firar etti. 19 Şubat 1972'de İstanbul'da gerçekleştirilen bir operasyonda yaralı olarak yakalandı. 15 yıl süren hapis hayatından sonra 1986'da tahliye edildi. 10 Eylül dergisini çıkaran kadroda yer aldı. Çankaya Belediyesi Belediye Meclis Üyeliği yaptı.
VEFAT-HABER
Ziya Yılmaz hayatını kaybetti
THKP-C'nin kurucularından Ziya Yılmaz 72 yaşında öldü.
Astım ve zatürre hastalığına yenik düşen Yılmaz'ın cenazesi hayatını kaybettiği İstanbul Süreyya Paşa Hastanesi'nden bugün ailesi ve dostları tarafından memleketi Fatsa'ya uğurlandı. Yılmaz, Perşembe günü öğle saatlerinde toprağa verilecek.
Akşam 5 Ekim 2011

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Ziya Yılmaz Özgeçmişi

Ziya Yılmaz Hayatı

Sizde Ziya Yılmaz ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Ziya Yılmaz biyografisi 89 defa okunmuştur. [5784]