Antika Nedir ? Ne Demek ?

Antika Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Antiquität (f), Fr. Antiquite, İng. Antique. Eski zamanlardan kalma, tarihi değeri olan ve nadir bulunan eşya. Antika, İtalyanca bir kelimedir. Osmanlılarda antika yerine “Giranbaha tuhaf tefarik” (Pahası ağır, az bulunur, hoşa giden mümtaz eşya) tabiri kullanılırdı. On dokuzuncu yüzyıldan itibaren dilimizde kullanılmaya başlandı ve sonra da yerleşti.

Tarih boyunca kurulan devletlerin ata yadigarlarını muhafaza etmeleri, saklamaları, antikaya duyulan önemi arttırmıştır. Ayrıca bazı insanlarda eski eserlere karşı aşırı merak vardır. Bunların neticesinde paha biçilmez antika kolleksiyonları meydana gelmiştir. Devletlerin yıkılması, yangın, sel, deprem gibi felaketler, bunlardan pek çoğunun harab olmasına sebeb olmuştur. Bir de kıymetini bilmiyen, ata yadigarının ehemmiyetini anlamıyan mirasçıların eline düşenler tamamen elden çıkmıştır.

Osmanlı Devletinin kuruluşundan yıkılışına kadar muhafaza edilebilen eserler, müzelerimizde saklanmaktadır. Bunların hepsi birer tarihtir. Kazılarda çıkan pek çok eşya, kıymetini bilemediğimiz için veya çalınarak yurt dışına kaçırılmaktadır. Pekçok eserimiz bu sebeplerden dünya devletlerinin müzelerini süslemektedir.

Günümüzde hemen hemen her devlet antika eserlerin memleket sınırları dışına çıkarılmasını yasaklamıştır. Devletler, antika eşyalarla müzeler kurup geliştirerek turizmini geliştirmek için uğraşmaktadır.

İslam, Türk, ilkçağ ve Osmanlı eserleri sayesinde yurdumuz, dünyanın en zengin antika kolleksiyonlarına sahip ülkesidir.

Antika toplayan, satın alan ve satan, yani ticaretini yapan kişilere antikacı denir. Antikacılar; tarih, sanat tarihi, arkeoloji gibi ilimlerde bilgileri olan kimselerdir. Türkiye’de 19. yüzyılda antikacılık müstakil meslek haline geldi. Daha önceleri müstakil olmamakla beraber, çeşitli eşyanın ticaretini yapan kişiler tarafından alınıp satılırdı. Bilhassa, Kapalıçarşı İç Bedesten esnafı, bu işle meşgul olurdu. Halen İç Bedesten’de antika eşyalar satılmaktadır.

Antika eşyanın değeri, tarihi olması kadar aid olduğu dönemin sanatını yansıtmasıyla da ilgilidir. Bu bakımdan yüksek bedellerle alınıp satılmaları bu piyasayı oldukça genişletmiştir. Günümüzde milletlerarası çapta faaliyet gösteren müzayede firmaları rekor sayılacak değerde antika eşya satışları yapmaktadır.

Değerlerini ancak uzmanların ve piyasanın tayin etmesi sebebiyle antika, kişiler ve hatta şirketler için bir yatırım aracı haline gelmiştir. Zaman zaman antika eşya alım-satımı ile uluslararası finans hareketleri hakkında iddialar ortaya atılmaktadır. Bu iddialar, müzayede firmalarının daha da şöhret kazanmasına yardımcı olmaktadır.


2-)Tarihsel değeri olan eski eşya
Örnek:Sofadaki antika yerli saat, ihtiyar göğsü hırlaya hırlaya ağır ölçülü vuruşlarla gece yarısını çaldı. H. R. Gürpınar


3-)Eski çağlardan kalma eser.


4-)Mendil, örtü, yatak çarşafı vb. bezlerin kenarlarına paralel ipliklerden bir bölümü çekilip dikey olanların ikisi, üçü bir arada tire ile sarılarak yapılan diş diş süs, sıçan dişi, ajur.


5-)Antik.


6-)Genele, olağana, geleneğe aykırı, acayip, tuhaf
Örnek:Hasılı antika bir herif. Ö. Seyfettin


7-)Eskiden kalma eşya. a. bk. antik.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Antiquarian.
İngilizcesi İngilizce
Antique.
İngilizcesi İngilizce
Queer.
İngilizcesi İngilizce
Eccentric.
İngilizcesi İngilizce
Crusted.
İngilizcesi İngilizce
Kooky.
İngilizcesi İngilizce
Old world.
İngilizcesi İngilizce
Quaint.
İngilizcesi İngilizce
Curiosity.
İngilizcesi İngilizce
Curio.
İngilizcesi İngilizce
Oddity.
İngilizcesi İngilizce
Funny.
İngilizcesi İngilizce
Weird.
İngilizcesi İngilizce
Hemstitch.
İngilizcesi İngilizce
Curiosities.
Fransızcası Fransızca
Antiquité

  • Antika çok saçma bir kelime bence
  • Antika eski çağlardan kalan önemli ve güzel eşyalardır
  • Dağlarda ot toplarken bile kitap okuyorum"Şu an okuduğum kitap, İskender Pala'nın Efsane adlı kitabı , Evimde yüzlerce kitap, köylerden topladığım Antika eşyalar var.
  • CD'nin Antika klasmanına düşeceğini düşünen Fox, bunu şansları olarak görüyor.

Sizde içinde Antika kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Antika kelimesi anlamı 624 defa okunmuştur. [235898] Antika kelime anlamı, Antika nedir, Antika ne demek, Antika sözlük anlamı

Paylaş