Camiler Nedir ? Ne Demek ?

Camiler Kelime Anlamı Nedir ?

1-)İslâm mâbedi. İbadet yeri olan bina Müslümanların hep birlikte namaz kılmak için toplandıkları yer Müslümanların namaz kılmak için toplandıkları yer mescit Cuma namazı kılınan mescid İçine alan, içinde bulunduran (Molla Camî) Hi: 817898 Büyük bir İslâm müellifidir. Asıl adı: Abdurrahman'dır. Yüze yakın eser vermiştir Ehli Hadis ıstılahınca da; Buhâri Hadis kitabları gibi, babların sekizini birden cem' eden büyük hadis kitablarına da Câmi denir veya Sünen ismi verilir Resûli Ekrem Aleyhissalâtu Vesselâm bütün evvel ve âhir güzel isim ve ahlâkı kendisinde cem'ettiğinden dolayı ona verilen bir isimdir Cem'edici, toplayıcı, içine alan Cem'etmiş, toplamış bulunan, hâvi ve muhit olan Cemeden, içine alan, içinde bulunduran, taşıyan, toplayan Toplayan, bir araya getiren, bir arada bulunduran:"Umumi kütüphane, ilmin, edebiyatın her şubesine ait kitapları cami olmak lazım gelir." Z. Gökalp Toplayan, bir araya getiren pek çok mânâları ve hakîkatleri içinde toplayan, birçok şeyle alâkalı olan,toplayan ve ihtivâ eden


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


  • ” Her yerden  başvuru yağıyor ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu ( EPDK ) Başkanı Hasan Köktaş, Camilerde yenilenebilir enerjiden faydalanılması konusunda, şu değerlendirmeyi yaptı : “Sadece Camiler değil, Milli Eğitim’e bağlı ve özel okullar, üniversiteler, spor solanlar gibi her türlü yerden, tesisten, işletmeden kendi elektriklerini üretmek için elektrik dağıtım şirketlerine yüzlerce başvuru yapılıyor.
  • Erdoğan, ' Minareler süngü, kubbeler miğfer, Camiler kışlamız, müminler asker ' dizeleriyle kendisini DGM ' de bulmuş, Pınarhisar Cezaevi yolu açılmıştı.
  • Neden olmasın ? ” Her yerden  başvuru yağıyor ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu ( EPDK ) Başkanı Hasan Köktaş, Camilerde yenilenebilir enerjiden faydalanılması konusunda, şu değerlendirmeyi yaptı : “Sadece Camiler değil, Milli Eğitim’e bağlı ve özel okullar, üniversiteler, spor solanlar gibi her türlü yerden, tesisten, işletmeden kendi elektriklerini üretmek için elektrik dağıtım şirketlerine yüzlerce başvuru yapılıyor.
  • Mescit ve Camiler buluşma yeridir.
  • “SARAY KADINLARI ŞEHİR COĞRAFYASINDA BİLE VAR” Mimari eserlere bakılınca çok daha açık belli oluyor bu : Mihrimah Sultan, Hürrem Sultan, İsmihan Sultan, Nurbanu Sultan, Hatice Sultan İstanbul ' un en göz önunde yerlerinde Camiler yaptırıp şehir coğrafyasında görünür olmayı başarmış kadınlardır.
  • Camiler gün boyu açık olacak Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez genelge yayınladı.
  • Camiler kitap ve kültürle buluşmalı.
  • ” “Kentsel dönüşüm kapsamına Camiler de alınmalıdır.
  • Ancak ibadet mekânı olarak Camiler düşünülmüyor.
  • Sonuçta sığıntı gibi Camiler ortaya çıkıyor.

Sizde içinde Camiler kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Kelime Anlamını Paylaş