Ehl-İsalib Nedir

Ehl-İsalib Nedir ? Ehl-İsalib Ne demek ?

1-)Alm. Kreuzfahrer (m.pl.) hist, Fr. Les croisés (m.pl.), İng. Crusaders. Haçlılar, Hıristiyanlar. İslam memleketlerine hücum edip, yakıp yıkan, insanları öldüren mutaassıp Hıristiyan milletler topluluğu. Kudüs’ü Müslümanların elinden almak,İslam devletlerinin gücünü kırmak ve ortadan kaldırmak için, papaların teşvikiyle Avrupa hükümdarları ve derebeylerin komutasında toplanan, ordudan ziyade, çapulcular grubuna “ehl-i salib” dendiği gibi, Haçlı ordusu da denirdi. Bunlar elbiselerine kırmızı haç diktikleri ve hilale karşı haçın zaferini kazanmak için hareket ettiklerinden “haç sahibi, haç taşıyan” manasında bu ad verilmiştir. (Bkz. Haçlı Seferleri)

Ehl-i salib hareketleri Osmanlıların kuruluşundan iki yüz sene kadar önce başladı ve sekiz Haçlı seferi yapıldı. O zamandan beri haçın hilale açtığı harp, zamanla başka şekillerle devam edegeldi. Bu kini hiç söndürmeyen ve teknikte ilerleyen Haçlılar, ehl-i salib kinini taşıdıklarından bir türlü medenileşememişlerdir.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Sizde içinde Ehl-İsalib kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Ehl-İsalib kelimesi anlamı 3 defa okunmuştur. [237097] Ehl-İsalib kelime anlamı, Ehl-İsalib nedir, Ehl-İsalib ne demek, Ehl-İsalib sözlük anlamı

Paylaş