ETİLEN kelime anlamı ETİLEN nedir ETİLEN ne demek ETİLEN sözlük anlamı ETİLEN

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Athylen n, Fr. Ethylene m, İng. Ethylene. Alken sınıfından renksiz bir gaz. Doymamış hidrokarbon olup, karbonlar arasında, çift bağ vardır. Formülü C2H4, kaynama noktası 69,4C, erime noktası 103,3C ve yoğunluğu 0,978 g/dm3 olan yanıcı bir gazdır. Etilen, suda orta derecede çözünür. Fakat alkol, eter, aseton ve benzende çok çözünür. Etilenin reaksiyon verme kbiliyeti oldukça yüksektir. Halojenlerle, sülfürik asit ve diğer çift bağ ile reaksiyon verebilen maddelerle hemen reaksiyon verdiği gibi polimerize polietileni meydana getirir. 3 ile 34 oranında etilen ihtiv eden hava karışımı patlayıcıdır. Zehir etkisi azdır. Fakat çok yüksek dozu şuursuzluk meydana getirir.

Etilen üretiminin takriben 30,4ü etil alkol, 25i etilen oksit, 10u stiren, 10u etilklorür ve 15i polietilen elde edilmesinde kullanılır. Etilenin başka maksatlar için kullanılan kısmı çok azdır. Etilen üretiminin büyük bir kısmı petrol ürünü gazların kraking fırınlarındaki pirolizi ile elde edilir.

Kelime Dili

ETİLEN kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

ETİLEN kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen ETİLEN kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde ETİLEN kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde ETİLEN kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde ETİLEN kelime anlamı gösterilmektedir. ETİLEN nedir ? ETİLEN ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. ETİLEN kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.