Gani (El-Gani)

Gani (El-Gani) Nedir ? Gani (El-Gani) Ne demek ?

1-)Allahü teala Kur'an-ı kerimde mealen buyurdu ki:

O'na bir yol bulabilenlerin (gücü yetenlerin) Beyti (Kabe-i muazzamayı) hac (ve ziyaret) etmesi, Allahü tealanın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim küfrederse, şüphesiz ki Allahü teala alemlerden ganidir. (Âl-i imran suresi: 97)

Rabbin herşeyden ganidir ve rahmet sahibidir. Eğer dilerse (ey müşrikler) sizi giderir (ortadan kaldırır), arkanızdan da yerinize dileyeceğini getirir. Nitekim sizi de başka başka bir kavmin neslinden peyda etmiştir. (En'am suresi: 133)

Ey benim kullarım! Şüphesiz siz bana hiçbir zarar veremezsiniz ve bana hiçbir fayda sağlayamazsınız. Ben bunlardan münezzeh ve beriyim. Ben, ganiy-yi mutlakım siz de fakir-i mutlaksınız, mutlak muhtaçsınız. (Hadis-i kudsi, Hilyet-ül-Evliya)

Allahü teala ganidir. İnsanlara acıdığı için, onlara ihsanı olarak emir ve yasaklarını bildirmiştir. Emirlerin ve yasakların faydaları insanlaradır. Allahü tealaya faydası yoktur. Allahü tealanın bunlara ihtiyacı yoktur. Allahü teala Ganiy-yi mutlaktır. Ne kendine, ne sıfatlarına, ne de fiillerine hiçbir suretle, hiçbir şey lazım değildir. (Ahmed Faruki)


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Sizde içinde Gani (El-Gani) kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Gani (El-Gani) kelimesi anlamı 15 defa okunmuştur. [246126] Gani (El-Gani) kelime anlamı, Gani (El-Gani) nedir, Gani (El-Gani) ne demek, Gani (El-Gani) sözlük anlamı

Paylaş