Haris Silayciç Kimdir ?

Haris Silayciç Biyografisi

Haris Silayciç Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Haris Silayciç : Haris Silayciç Silayciç 1 Ekim 1945'te Saraybosna'da dünyaya geldi. Libya'da Arap Dili ve İslam Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve doktorasını Amerikan-Arnavut ilişkileri üzerine yaptı.
Silayciç Priştine Ünversitesi'nde Arapça dili öğretim üyesi ve Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak hizmet verdi. Ayrıca Harvard Üniversitesi, Maryland Üniversitesi, Chatham House (Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Londra), Carnegie Vakfı, Woodrow Wilson Center gibi üniversite ve örgütlerin yanı sıra başka kurumlarda misafir olarak ders verdi.
Silayciç BH'deki 1992-1995 ihtilafı sırasında önemlisiyasi isimler arasında yer aldı. 1991-1993 yılları arasında dışişleri bakanlığı, Kasım 1993'ten Şubat 1996'ya kadar da başbakanlık görevlerinde bulundu. Bundan on ay sonra, BH Bakanlar Kurulu eş başkanı seçilerek Şubat 2000'e kadar bu görevi yürüttü.
Aslen Demokratik Hareket Partisi (SDA) üyesi olan Silayciç, 1996'da partiden ayrılarak halen genel başkanlığını yürüttüğü BH Partisi'ni kurdu ve başına geçti. Ekim 2002 genel seçimlerinde Boşnak cumhurbaşkanlığına aday olmasına karşın, SDA lideri Süleyman Tihiç'e mağlup oldu.
2006 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, BH'nin güçlü bir merkez hükümet altında birleşmesinden yana olan Silayciç Boşnak oylarının %62,8'ini toplayarak Tihiç'i uzak ara geride bıraktı.
6 Kasım 2006'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı yemin töreninde yaptığı konuşmada "Bosna-Hersek halkının ülkemizin AB'ye üye olmasını hak ettiğine şüphe yoktur." diyen Silaycç şöyle devam etti: "Tabii ki bu hedefe ulaşmanın yolu ve yöntemi konusunda ciddi farklılıklar vardır ve bu farklılıkların değişik fikirleri de dikkate alarak sabır ve uzlaşma içinde çözülmesi gerekmektedir."
Silayciç, sekiz aylık cumhurbaşkanlığı dönem başkanlığını Mart 2008'de Komsiç'ten devralacak.

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Haris Silayciç Özgeçmişi

Haris Silayciç Hayatı

Sizde Haris Silayciç ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Haris Silayciç biyografisi 86 defa okunmuştur. [5331]