Hasefe Nedir

Hasefe Nedir ? Hasefe Ne demek ?

1-)HAŞEFEErkek cinsiyet organının uç kısmı, sünnet mahalli.

Haşefe bazı dini hükümlerde sözkonusu olur ve o hükümlerde ölçü kabul edilir.

Gerek kadın ve gerekse erkeğe guslün lazım gelmesi için birkaç sebepten bir tanesi kadın-erkek münasebetidir. İşte bu münasebette haşefenin kadın cinsiyet organı içerisinde kaybolması cünüblük için yeter sebeptir. Ama haşefenin kaybolmayacağı kadar bir münasebet guslü gerektirmez (Buhari, Gusül, 28; Tirmizi, Tahare, 80; İbn Mace, Tahare, 111; İbn Hanbel, V, 123, 227; el-Mevsıli, el-İhtiyar, I,12).

Şer'i tahlil'de de haşefe esas alınır. İslam'da üç talakla boşanmış olan kadın, normal olarak bir başka erkekle evlenip fiili birleşme olmadan ve ondan da boşanmadan eski kocasıyla tekrar evlenemez. Tabii ki ikinci evliliğin normal bir seyir takip etmesi ve olayların tabii olarak meydana gelmesi gerekir. Çok kısa bir zaman için de gerekli şartlan bir senaryo halinde gerçekleştirmek İslam'ın reddettiği bir evlilik olup zina kabul edilir. Bu yapmacık şeylerle eski koca helal olmaz. İşte bu normal şekilde meydana gelen ikinci evlilikte de fiili birleşmenin hukuken var kabul edilmesi için birleşmede en az haşefenin kaybolması şarttır. Haşefe bu münasebette de bir ölçü olmaktadır (İbn Âbidin, Reddu'l-Muhtar, II, 539).

Orhan ÇEKER


2-)Has-Efe.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Sizde içinde Hasefe kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Hasefe kelimesi anlamı 116 defa okunmuştur. [241956] Hasefe kelime anlamı, Hasefe nedir, Hasefe ne demek, Hasefe sözlük anlamı

Paylaş