İla

İla Nedir ? İla Ne demek ?

1-)Allahü teala Kur'an-ı kerimde mealen buyurdu ki:

Kadınlarına yaklaşmamaya ila edenler için dört ay beklemek vardır. Eğer erkekler (o müddet içinde keffaret yaparak zevcelerine) dönerlerse şüphe yok ki, Allahü teala hakikaten bağışlayıcı ve çok merhametlidir. (Bekara suresi: 226)

Yemin eden kimse dört ay içinde hanımına yaklaşmazsa bir talak-ı bain (tam boşanma) ile boşanırlar. Dört aydan az zaman için yemin ederse ila olmaz. Dört ay içinde ilayı bozarsa zevcesi (hanımı) boş olmaz. Yemin keffareti verir. (İbn-i Âbidin)

Îlada söz, açık ve açık olmayan olabildiği gibi, müddet de belirtilmemiş olabilir. Helali kendisine haram etmek yemin olup, hanımına; "Sen bana haramsın" yahut; "Sen bana haram ol!" diyen kimse kendisine haram kılmayı kasd etmişse, ila etmiş olur. Îla etmek istememiş ise hanımını bain (tam boşama) ile boşamış olur. (Mehmed Zihni Efendi)

Eğer kocası, karısına; "Ben sana yakınlıkta bulunursam hac etmek yahut oruç tutmak, sadaka vermek üzerime lazım olsun" dese ila olur. Dört ay içinde karısına yakınlıkta bulunursa yemini bozulur; ne üzerine yemin etmiş ise o şey lazım olur ve ila düşer. (Mevkufati)


2-)...-den, ...-e kadar.


3-)yevm-il kıyame kıyamete kadar.


4-)Son, nihayet, dek, değin,...ye,...ye kadar (manalarına gelir, harf-i cerdir.)


5-)Çok istekli ve talib kılma, haris etme.


6-)(Ulüv. den) Yükseltmek. Bir şeyin yukarısına çıkmak. Yukarı kaldırmak. Şanını yüceltmek. Şöhretini artırmak. (Osmanlıca'da yazılışı: i'la)


7-)Bk. yüceltme


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
In-Line Amplifier At ILA sites on Interoute's i-21 network, the optical signals are amplified using EDFAs so they can reach the next site without electrical regeneration.
İngilizcesi İngilizce
Love animals.
İngilizcesi İngilizce
Individual Learning Account.
İngilizcesi İngilizce
From-to.
İngilizcesi İngilizce
Between-and.
İngilizcesi İngilizce
Integrated Logic Analysis.
İngilizcesi İngilizce
The goddess of the Truth-vision; a faculty of the rtam representing truth-vision or revelation; the highest Word, premier energy of the Truth-Consciousness; she who is the direct revealing vision in knowledge and becomes in that knowledge the spontaneous self attainment of the Truth of things in action, result and experience [Puranas]: Mother of the Lunar dynasty.

  • Londra polisi iddialara ilişkin başlattığı soruşturma çerçevesinde, yaşları 13 İla 16 arasında değişen 30 genç kızın Savile'in tacizine uğramış olabileceğini bildirdi.

Sizde içinde İla kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

İla kelimesi anlamı 258 defa okunmuştur. [246475] İla kelime anlamı, İla nedir, İla ne demek, İla sözlük anlamı

Paylaş