Lav Nedir ? Ne Demek ?

Lav Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Lava (f), Fr. Lave (f), İng. Lava. 900°C ile 1200°C arasında bir sıcaklıkta yeryüzüne fışkıran, erimiş kayalar. Lavlar yerin sıcaklığı çok olan derinliklerinden gelir. Yeryüzüne çıktığı anda akkor halinde kıpkırmızıdır. Yanardağlardan koyu veya sıvı halde dışarıya çıkar.

Lavlar iki çeşittir: Bir kısmının yoğunluğu fazladır. Bunlar yavaş akar; havayla temas ettiği zaman kısa bir müddet içerisinde donar. Diğeri su gibi sıvıdır. Öyle hızlı akar ki bir atlı bile lavlara yakalanabilir. Bunun önemli misali Vezüv Yanardağında görülmüştür. Vezüv Yanardağının 1805’teki patlamasında akan lavlarının hızı, saatte 80 km’yi geçmiştir. Her iki cins lavın havayla temas eden yüzeyi, çabucak donarak katılaşır. İç kesimler daha geç soğur, hatta bazan kabuğunu parçalayarak yeniden akar. Lavlar akarken önüne gelen malzemeyi parçalar, kırar, eriyebilen, yanabilen cisimleri yakar, eritir. Normal akarsuların taşıyabileceği büyüklükteki cisimlerin, beş on kat daha fazla büyüklüktekilerini rahatlıkla taşır, sürükler. Yüzyıllarca önce patlayan yanardağlardan akan lavlar, dünyanın birçok yerini kaplamıştır. Bu lavların kapladığı topraklar çok verimlidir. Çok fazla mahsül alınmaktadır. Bunun sebebi de, lavlarda bulunan bitkileri besleyici maddelerin akarken toprağa karışıp verimini artırmasıdır. Böyle lavlarla kaplanmış bölgeler, maden bakımından çok zengindir. Bu donan sert lavlardan çeşitli alanlarda da faydalanılmaktadır.

Fransa’da, lavlardan, ilgi çekici eşyalar yapılmıştır. Lavların birçok çeşidi, bazı ülkelerde inşaatçılıkta kullanılmaktadır. Volvic lavı inşaatlar için en makbul lav çeşididir. Toz haline getirilen lavlar, kireçle, değerli yapı harcı olarak da kullanılır.

En sık rastlanan lavlar, andezit ve bazalttır. Sık rastlanan lavların bileşimleri tabloda verilmiştir.

: S2O2 : Al2O3 : FeO : MgO : CaO : Na2O : K2O : Diğer

Riolit : 73 : 13 : 2 : 0.4 : 1 : 3 : 5 : 2.6Dasit : 66 : 16 : 4 : 1 : 4 : 4 : 3 : 3

Trasit : 61 : 18 : 5 : 1 : 4 : 4 : 6 : 2

Andesit : 60 : 17 : 6 : 3 : 6 : 4 : 2 : 2

Bazalt : 49 : 15 : 12 : 6 : 9 : 3 : 1 : 5

Bu halde, lavların kalınlığı bazı yerlerde 1000 metreyi bulmuştur. Bu olay, pekçok hayvanın telef olmasına sebeb olmuştur.


2-)Yanardağların püskürme sırasında yeryüzüne çıkardıkları, dünyanın derinliklerinden gelen kızgın, erimiş maddeler, püskürtü.


3-)Bk. AIDS virüsleri


4-)Fr. Yanardağların ve volkanların ağızlarından püskürüp soğuyunca donan madde.


5-)Ahlakı yaramaz kişi. (Osmanlıca'da yazılışı: la'v)


6-)Tuvalet [brit.]


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Lava.
İngilizcesi İngilizce
Outdoor tiolet.
İngilizcesi İngilizce
Full Name:Legacy AV devices Description: LAV devices are existing devices that were designed prior to the development of HAVi and therefore are not 'HAVi aware' Typical examples are current DV camcorders.
İngilizcesi İngilizce
Lymphadenopathy Associated Virus.
İngilizcesi İngilizce
Pozzolana.
İngilizcesi İngilizce
Pozzuolana.
İngilizcesi İngilizce
Leucoadenopathy Associated Virus, discovered by Luc Montagnier in France.
İngilizcesi İngilizce
Light armored vehicle LCC land component commander.
İngilizcesi İngilizce
Outdoor toilet.
İngilizcesi İngilizce
Room equipped with toilet facilities.

  • Bir video sitesinde paylaşılan görüntülerde vatandaşlar korkusuzca yanardağın Lav püskürmesini izliyor.
  • Yanardağ ağzının 700 metre genişlikte olduğu, Lav akıtmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, akan Lav oranının sürekli değiştiği ve bölge etrafının ağır bir gaz kütlesiyle çevrili olduğu ifade edildi.

Sizde içinde Lav kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Lav kelimesi anlamı 342 defa okunmuştur. [238790] Lav kelime anlamı, Lav nedir, Lav ne demek, Lav sözlük anlamı

Paylaş