MAKİ kelime anlamı MAKİ nedir MAKİ ne demek MAKİ sözlük anlamı MAKİ

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Macchia (f), Fr. Maquis (m), İng. Scrub, bush. Akdeniz bölgesinin tipik dim yeşil olan bodur çalılardan ibret bitki örtüsü. Bunlar, bir yandan karakteristik olarak daha yumuşak olup, uçtan köke doğru kuruyan çalılardan, öte yandan tek bir odunsu ana gövdesi olan ağaçlardan farklıdır.

Lkin bu konuda kesin bir sınırlama ve tasnif yapılamaz. Mesel, kuşotu denilen bitkinin, diğer çalılar gibi mevsimlik olarak ve yukarıdan aşağıya kurumaması, akçaağacın diğer ağaçlardan farklı olarak köklerinden tibren dallı olması gibi.

Bunlar Akdeniz iklim bölgelerinde deniz seviyesinden tibren 400500 mye kadar bulunurlar. Bir kısmının yaprağı dökülür, bir kısmınınsa dökülmez. Defne, kocayemiş, süpürgeçalısı, taşmeşesi, bodur, ardıç, mersin, çitlenbik, sakız ağacı, laden ve yabn zeytin makilere örnektir.
  • Akdeniz dolaylarında yaygın, yaygın bodur ağaç ve çalılardan oluşan bitki örtüsü.
  • Makigillerden, Madagaskar adasında sık rastlanan, uzun kuyruklu, yumuşak tüylü bir memeli primat (Lemur).
  • Maymunlar (Primates) takımının,makimsiler (Lemuroidea) alt takımından, Güneydoğu Asya'daki adaların ormanlık alanlarında yaşayan, 18 cm kadar boyda, 25 cm kadar kuyruğu olan, kuyruğunun alt tarafı çıplak olan bir memeli türü.
  • İngilizcesi :Lemur.
  • İngilizcesi :See Lemur.

Kelime Dili

MAKİ kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

MAKİ kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen MAKİ kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde MAKİ kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde MAKİ kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde MAKİ kelime anlamı gösterilmektedir. MAKİ nedir ? MAKİ ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. MAKİ kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.