Malik Nedir

Malik Nedir ? Malik Ne demek ?

1-)İsmini duyduğunuz kimselerden, yeryüzüne dört kişi malik oldu. İkisi mü'min ikisi de kafir idi. Mü'min olan iki kişi, Zülkarneyn ile Süleyman (aleyhimesselam) idi. Kafir olan ikisi de Nemrud ile Buhtunnasar idi. Beşinci olarak yeryüzüne benim evladımdan biri, yani Mehdi de, malik olacaktır. (Hadis-i şerif-Alamet-ül-Mehdi)

Her müslüman, malik olduğu zekat malının miktarını, her zaman düşünmeli, nisab miktarı olduğu günü, bir yere yazmalıdır. (Senaullah Dehlevi)

Yüzlerce dile malik olsa da vücudum,

Lütfunun şükrünü nasıl yapabilirim.

(İmam-ı Rabbani)

2. Cehennem meleklerinin en büyüğü, amiri, bekçisi.

Allahü teala Kur'an-ı kerimde mealen buyurdu ki:

Muhakkak ki kafirler, Cehennem azabında devamlı kalacaklardır. Kendilerinden o azab hafifletilmez. Onlar bunun için (kurtulmaktan) ümidi kesmişlerdir. Biz onlara zulüm etmedik, fakat kendileri zalim idiler. (Malike şöyle) çağrışıyorlar: Ey Malik! (İste de) Rabbin bizi öldürsün, (azabdan kurtulalım.) Malik de; "Siz (azab içinde) kalacaksınız" der. (Zuhruf suresi: 74-77)

Cehennem'e atılan kafirler, orada ayakları boyunlarına bağlı, günahtan yüzleri kararmış bir halde; feryad ve figan ederler ve; "Ey Malik cezamızı bulduk. Bu ateşten bukağılar (ayak bağları) bize ağır geldi ve derilerimiz eriyip aktı. Ne olur bizi buradan çıkarın. Biz bir daha isyan etmeyiz" derler. Malik de; "Kurtuluş ümidleri geçti. Siz buradan daha çıkamazsınız. Sesinizi kesin ve konuşmayın. Çünkü siz, buradan çıkarılsanız da yine eski halinize, küfür ve isyanınıza döneceksiniz" der. (İmam-ı Gazali)


2-)Sahip, iye
Örnek:Yersiz yurtsuz bir aile görünce sekiz kat apartmanlara malik iratçıyı hatırlayınız. H. R. Gürpınar


3-)İye. ~ sıfatiyle zi?l-yedlik : öz elmenlik, iye gibi elmenlik, iyece elmenlik (Eigenbesitz).


4-)Bir şeye sahip, bir şeyi olan


5-)1. sahip, bir şeye sahip olan, bir şeyi olan. malikii'l-mülk, allah. 2. yedi cehennemin hakimi ve kapıcısı olan melek. 3. zebanileri idare eden melek. imam malik, maliki mezhebinin kurucusu. ashab bu ismi kullanmıştır.


6-)Sahib. Malı elinde bulunduran. Bir şeyin mülkiyetini elinde tutan.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
The leader of a town or community in some parts of Asia Minor and the Indian subcontinent; 'maliks rule the hinterland of Afghanistan under the protection of warlords'.
İngilizcesi İngilizce
Possessor.
İngilizcesi İngilizce
Beneficial owner.
İngilizcesi İngilizce
Tenant.
İngilizcesi İngilizce
Owner.
İngilizcesi İngilizce
Proprietor.
İngilizcesi İngilizce
Joint owner.
İngilizcesi İngilizce
Titleholder.

  • ceza gününün Malikidir
  • Malik in isteği ile karar verilmiştir
  • Obama'nın kardeşi siyasete atılıyor ABD Başkanı Barack Obama'nın Kenya'daki üvey ağabeyi Malik Obama siyasete atılıyor.
  • 54 yaşındaki Malik Obama, Kenya'nın batısındaki Siaya eyaleti valiliği için bağımsız aday olacağını belirtti.

Sizde içinde Malik kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Malik kelimesi anlamı 972 defa okunmuştur. [246926] Malik kelime anlamı, Malik nedir, Malik ne demek, Malik sözlük anlamı

Paylaş