Malta

Malta Kelime Anlamı Nedir ?

1-)DEVLETİN ADI : Malta Cumhuriyeti

Başkenti : Valetta

NÜFÛSU : 360.000

YÜZÖLÇÜMÜ : 316 km2

RESMÎ DİLİ : Maltaca, İngilizce

DÎNİ : Katolik

PARA BİRİMİ : Malta paundu

Akdeniz’de, Cebelitarık-Süveyş yolunun ortasında, Sicilya’nın 97 km güneyinde bulunan 5 küçük adadan ibaret bir ülke.

Tarihi

Malta, Akdeniz’de merkezi bir yerde olup, doğu ve batı arasında uğrak bir liman, Müslüman ve Hıristiyan alemleri arasında bir köprü, Afrika ve Avrupa arasında bir atlama taşı durumundadır. Sahip olduğu stratejik konumu bakımından önemli olduğu için asırlar boyu istilalara uğramıştır. Sırasıyla Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar ve Bizanslılar ülkeyi işgal etmişlerdir. 870 yılında Araplar Malta’yı fethettiler. İki asır Arap medeniyeti altında yaşayan Malta 1090 yılında Sicilya’ya bağlandı. 1530’da Beşinci Charles, Malta’yı Sen Jan Şövalyelerine hediye etti.

Zamanın cihan devleti Osmanlılar, Avrupa seferleri için Malta’yı kendisine bağladı. 1551 yılında ünlü denizci Turgut Reis ve Sinan Paşa komutasındaki Osmanlı donanması Malta’yı kuşatarak hedef olan Gozo Adasını fethetti. 1798 yılında Fransa Napolyon ile Malta’yı eline geçirdiyse de iki yıl sonra İngiltere’ye bırakmak zorunda kaldı. Uzun yıllardan sonra 1964 yılında Malta, İngiltere hakimiyetinden kısmen de olsa İngiliz Milletler Topluluğuna üye olarak kurtuldu. Nihayet 1979’da bu üyelikten de kurtularak müstakil bir cumhuriyet oldu.

Fiziki Yapı

Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında konum itibariyle büyük önemi olan Malta, beş adadan ibarettir: Malta, Comino, Gozo, Kemmunett ve Filfla. Bunlardan ülkeye adını veren Malta 246 km2, Gozo 67 km2 ve Gomino 2,6 km2dir. Diğer iki ada oldukça küçük olup, henüz yerleşim merkezleri haline gelmemiştir. Malta, Sicilya Adasına 97 km, Afrika kıtasına ise 290 km uzaklıktadır. Ülkenin yüzölçümü 316 km2dir.

Toprakları kuzeydoğuya doğru meyilli bir seri alçak yaylaları ihtiva eder. Yüksekliği pek fazla olmayıp, ortalama 250 m civarındadır. Ülkede dağ, nehir ve göl yoktur. Kuzey ve doğu kıyıları çok girintili çıkıntılı olmasına karşılık, güney ve güneybatı kıyıları oldukça düzdür. Kıyılar çoğunlukla kayalıktır. Tabii limanları düzgün olup, adaların hepsinde toprak örtüsü ince, mevcut kayalıkların arası kireçtaşı tabakalarıyla doludur.

İklim

Genel olarak tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Yılın büyük bir bölümü açık ve güneşli geçer. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ılık ve yağışlıdır. Ortalama yağış miktarı yıldan yıla 250 mm ile 550 mm arasında değişir. Yaz aylarında güneydoğudan esen sıcak ve kumlu rüzgar, kuraklık tehlikesini beraberinde getirir. Su kaynaklarının giderek azalması kuraklığı arttırdığı gibi topraklarından alınan mahsulün miktarının dengesiz olmasına sebep olur. Kayalık araziden meydana gelen Malta Adasının toprak örtüsü çok incedir.

Kuzeydeki taraçalı vadiler nisbeten yeşil alanlarla kaplı olup, ekime elverişliyse de diğer bölgeler verimsizdir.

Tabii Kaynakları

Tabii kaynaklar bakımından oldukça fakir bir ülkedir. Zaten yetersiz olan bu kaynaklar her yıl sun’i olarak artan nüfusa kifayet etmemektedir. Endüstriyel hammadde kaynakları mevcut değildir. Sadece Libya ile arasında petrol aramaları yapılmaktadır. Ülkenin en önemli kaynağı kayalar arasındaki kireç tabakalarıdır. Kireçtaşı inşaat sektörünün önemli bir maddesi olup, adanın mimari çehresine ayrı bir özellik vermektedir. Akarsu ve göller olmadığı gibi ağaçlıklı bölgelere nadiren rastlanmaktadır.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Halkın etnik yapısı oldukça karışıktır. Ülkenin ilk yerlilerinin Fenikeliler ve Kartacalılar olduğu tahmin edilmektedir. Uzun yıllar Arap medeniyeti tesirinde yaşamışlardır. Bu yüzden Malta dili İtalyanca (Kartaca dili) ve Arapça karışımı olup, Semitic dil grubuna girer. İngilizce oldukça yaygındır ve resmi dil olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bir miktar İtalyanca da konuşulur. Halkın çoğu Katoliktir. Önceleri, nüfus gittikçe azalmaktaydı. İngilizlerin buraya askeri garnizonları açmasıyla nüfus artışı sağlandı. Doğum oranı ölüm oranının 4 katına çıktı. Her yıl Avusturya, Kanada, ABD ve İngiltere’ye göçmen olarak gidip yerleşenler sayesinde hızlanan nüfus artışı frenlenerek nüfus dengesi sağlandı.

Halkın önemli bir kısmı balıkçılıkla geçinir. Geri kalan kısmı gemi tamir tezgahlarında ve tarım alanlarında çalışır. Tarihi yerleri ve her zaman sıcak olan iklimi turistlerin ilgisini çektiğinden turizmde gelişme sağlanmıştır. Valetta ve Sliema şehirleri turizm ve ticaret merkezleridir.

Halkın % 85’i okur yazardır. Eğitim ve öğretim 6-16 yaş grubu için mecburi olup, İngilizcedir. Bir üniversite, bir güzel sanatlar akademisi ve bir de Kimya ve Teknoloji Akademisi mevcuttur. Halkın refah seviyesi yüksektir.

Siyasi Hayat

Malta, 1974 yılında demokratik parlamenter sisteme geçmiştir. Anayasaya göre beş yılda bir seçilen 65 üyeli Temsilciler Meclisi yasama ve yargı yetkisini taşır. Yürütme yetkisi devlet başkanına aittir. Devlet Başkanı meclis tarafından seçilir. Bu da Başbakanı tayin eder ve Başbakanın seçtiği on bir bakanı Devlet Başkanı onaylar.

Ekonomi

Malta, ekonomik açıdan, diğer Akdeniz ülkelerine nazaran daha iyi durumdadır. Ekonomisi daha çok turizm, gemi yapımı, tarım ve hayvancılığa dayanır. İngilizler ülkeye “Kale Ekonomi sistemini” uygulamaktadır. Böylece Malta ekonomisi harp zamanlarında gelişirken sulh zamanlarında birdenbire çökmekte ve bu durum ekonomik dengesizliğe sebeb olmaktadır. Bunun yanında İngiltere, Çin, Libya ve Suudi Arabistan’dan alınan dış yardımlar ve Milliyetçi Partinin uyguladığı açık ekonomi politikası ile ekonomik kalkınma problemi halledilmiş oldu. Yabancı sanayi yatırımları artarken, toplu konut yapımı; sıhhi tesisler ve yol inşaası gibi bayındırlık hamleleri yapıldı.

Ülkede ayrıca mevcut bulunan gemi tezgahları, otomobil montaj fabrikası, dokuma, konfeksiyon, sigara ve tarım ürünlerini işleyen fabrikalar ile turizm en önemli gelir kaynaklarını meydana getirir.

İhracatının büyük bir bölümünü çiçek, pamuk, sebze, meyve, yapılmış kayık ve gemiler sağlar. Adada ulaşımı temin eden bütün karayolları asfalttır. Malta-Sicilya arasında düzenli feribot seferleri vardır. Başşehir Valletta’da milletlerarası bir havaalanı bulunur.


2-)Eriği
Örnek:Biraz ötede malta renkli, yeşil panjurlu, yüksek taş bir binanın önünde bir otomobil bekliyordu. H. R. Gürpınar


3-)Malta eriği


4-)Hapishanede volta atılan alan, hapishane avlusu.


5-)Malta Malta fever Malta humması.


6-)i. Malta.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Malta.
İngilizcesi İngilizce
Strategically located island south of Sicily in the Mediterranean Sea a republic on the island of Malta in the Mediterranean; achieved independence from the United Kingdom in 1964.
İngilizcesi İngilizce
Republic on the island of Malta in the Mediterranean; achieved independence from the United Kingdom in 1964.
İngilizcesi İngilizce
Strategically located island south of Sicily in the Mediterranean Sea.

Sizde içinde Malta kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Malta kelimesi anlamı 620 defa okunmuştur. [238955] Malta kelime anlamı, Malta nedir, Malta ne demek, Malta sözlük anlamı

Paylaş