MARANGOZLUK kelime anlamı MARANGOZLUK nedir MARANGOZLUK ne demek MARANGOZLUK sözlük anlamı MARANGOZLUK

Kelime Anlamı Nedir ? Ne Demek ?

Alm. Schreinerei (f), Schreinerhandwerk (n), Fr. Menuiserie (f), İng. Carpentry. Ağaç işleri ile uğraşan sanatkrların yaptığı iş. Ağaç işleriyle uğraşan ve ağaçtan çeşitli eşy yapan sanatkra marangoz bu sanata da marangozluk denir. Marangozluk ayrıldığı kollara göre mobilyacı, doğramacı, dülger, modelci, ağaç tornacısı, arabacı, fıçıcı gibi isimler alır. Mobilyacılık halk arasında ince marangozluk diye de adlandırılır. Oturma odası, yatak odası, yemek odası, salon, hol, antre gibi bütün yerlerin mobilyaları mobilyacılar tarafından yapılır. Halk arasında kaba marangoz denilen doğramacı, kapı, pencere, pancur, lambri gibi işleri; dülger, bina yapımında, binanın çatı, tavan, taban ve merdiven gibi ağaç işlerini; modelci, dökümü yapılacak kulp, tutamak, çeşitli makina ve motor parçalarının yumuşak ağaçtan modelini yapar. Ağaç tornacısı, çeşitli mobilyaların ayak veya kayıtlarını, merdiven küpeştelerini, tepe süsleri gibi parçalarını ağaç tornadan geçirir.

Marangozluk, önceleri bir ustanın yanında çırak olarak çalışmak suretiyle öğrenilirdi. Zamanımızda bu şekilde de sanat öğrenilmekte ise de daha çok ağaç işleri üzerine açılmış olan Endüstri Meslek liselerinde öğretilmektedir. Bu okullarda marangozluk mesleğinin inceliklerini, tekniğini öğreten dersler vardır. İster çıraklıktan, ister sanat okullarından yetişmiş olsun, marangozun bilmesi gerekli temel bilgiler vardır. Bunlardan başta geleni, malzeme bilgisidir. Hangi cins ağacın hangi işlerde kullanılacağı okuldan veya ustadan öğrenilir. İkincisi ise let bilgisidir. Avadan denilen marangoz takımlarındaki 100e yakın letin ne işe yarayacağını ancak okulda görerek, çalışarak veya çıraklıkla öğrenmekle mümkün olur.

Bu mesleğin esas ustalığı, bu letlerin gereği gibi kullanılmasındadır. Bütün letlerin her birinin ayrı ayrı ne işe yaradığını, kullanılan melzemeye göre hangi letin kullanılacağı uzun tecrübelerle öğrenilen bir bilgidir. Marangozlukta bilinmesi gerekli üçüncü esas bilgi de, marangozluk, mobilyacılık ve yapı işleri trihidir. Bu bilgi usta bir marangozun daha güzel işler yapmasına yardımcı olur.

Amatör olarak marangozluk işleriyle uğraşmak, boş vakitleri değerlendirmek bakımından çok faydalıdır. Bzı letlerle evde birçok işler yapılabilir. Bu işler çok zevkli olduğu gibi bu syede evin ihtiycı olan ufak tefek birçok marangozluk işi de yapılmış olur. Osmanlı Sultanlarından İkinci Abdülhamid Hanın yaptığı mobilyalar birer şheserdir.

Vurma ve çarpmalara karşı dayanıklı olabilmesi için marangozlukta kullanılan tezghların, gürgen, dişbudak gibi mukavim ağaçlardan, kalın olarak yapılması lzımdır. Normal marangoz tezghının, boyu 180 cm genişliği 65 cm yüksekliği ise 8090 cmdir. Bu ölçülerin değiştirilerek yapıldığı tezghlar da söz konusudur. Tezghın başlıca kısımları; kalın ağaçtan yapılmış tabla, tezghın sağ ve sol tarafındaki sıkma (mengene) düzeni, tabla arkasındaki boşluk (let koyma yeri, çekmece ve ayaklardır).

Ön mengenede yapılan değişikliğe göre tezghlar; Alman ve Fransız tipi tezgh olarak ikiye ayrılır. Bu iki tip tezghtaki tek fark, ön sıkma (mengene letinde olup, diğer kısımlar aynıdır. Yerden kazanmak için dört köşe bir tablanın her köşesine birer arka mengene (sıkma düzeni) konularak yapılan tezghlar da vardır. Bunlara dörtlü marangoz tezghı denir. Bu tezghlarda; ortada bir takım (letler) boşluğu, dört adet çekmece ve tablanın oturduğu ayaklar vardır. İkili tezghlarda olduğu gibi dörtlü tezghta da, tabla üzerinde, tezgh demirini takma delikleri bulunur.

Belli başlı marangoz letlerinin isimleri şunlardır: Rende, testere, kerpeten, gönye, bileyi taşı, burgu, eğe, tokmak, çekiç, tornavida, matkap, mengene, pergel vb.

Teknolojinin gelişmesiyle elektrikli makinalar marangozlukta da kullanılmaya başlanmış, el letleriyle yapılan pekçok iş planya matkap, bıçkı, kalınlık, pres vb. gibi elektrikli marangoz tezgahlarında yapılır hle gelmiştir.

Kelime Dili

MARANGOZLUK kelimesi Türkçe bir kelimedir.

Örnek Cümleler ve Ek Bilgiler

MARANGOZLUK kelimesi ile ilgili örnek cümle veya ek bilgi bulunamadı. Sözlüğü geliştirmek için lütfen MARANGOZLUK kelimesi ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

Sizde içinde MARANGOZLUK kelimesi geçen bir şeyler yazar mısınız ?

Sizde içinde MARANGOZLUK kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Bu sayfa üzerinde MARANGOZLUK kelime anlamı gösterilmektedir. MARANGOZLUK nedir ? MARANGOZLUK ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. MARANGOZLUK kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.