Maya Nedir ? Ne Demek ?

Maya Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Alm. Garung (n), Fr. Ferment (m), İng. Ferment. Genişliği 2-6 mikron, boyu 10- 30 mikron olan ve bakterilerden daha büyük bir tek hücreli. Tabiatta yaygın olarak üzüm bağlarında, meyve bahçelerinde, toprakta, havada ve barsaklarda bulunur.

Hücreleri silindirik, yuvarlak, oval veya elipsoit şeklindedir. Bir maya hücresinde, hücre zarı, stoplazma ve çekirdek bulunur. Hücre zarı polisakkarit yapısındadır. Stoplazma lipoprotein yapısında bir zarla çevrilidir. Protoplazma su, protein, karbonhidratlar, yağ, vitamin ve mineral maddeleri ihtiva eder. Maya hücreleri, bilhassa vitamin bakımından çok zengindir. Çekirdekte ise DNA bulunur. Ayrıca ihtiyat olarak hücrede glikojen, depo halinde bulunur. Bu glikojen, maya hücresindeki amilaz enzimi vasıtasıyla, glikozdan yapılır.

Mayalar tomurcuklanma, bölünme veya sporlaşma yoluyla çoğalırlar. Sporlaşma, askospor meydana getirerek olur. Cinsi özellikler taşıyan iki hücrenin birleşmesiyle bir askus meydana gelir. Askus içerisinde 2-4 veya 8 spor bulunur. Mayalar klamidosporlar da yaparlar. Çoğu mayalar tomurcuklanmayla ürerler. Maya hücreleri tomucuklanırken, hücrenin yüzeyinde protoplazmadan bir veya daha fazla çıkıntı veya yumru meydana gelir, bunlar yavaş yavaş büyür ve sonunda ana hücrenin büyüklük ve şekline ulaşır ve nihayet ana hücreden ayrılarak yeni hücreler meydana getirirler. Esas birey üreme olayından sonra varlığını sürdürür. Bu aseksuel çoğalmadır. Mayalar gelişmek için ıslak ortama ihtiyaç duyarlar.

Mayalar en iyi 20-30°C arası olmak üzere 0-50°C sıcaklık arasında gelişirler. Mayaların çoğu, gelişmek için fazla oksijene ihtiyaç duyar. Fakat bazıları oksijensiz ortamda yaşarlar. Bazıları yeşil, sarı, kırmızı ve siyah pigmentler meydana getirirler. Bu tür mayalara “Kromojenik maya” denir. Mayalar da küfler gibi çürükçül veya asalak olabilirler. Mayaların çoğu, gıda endüstrisinde önemli rol oynarlar.

Mayalanma: Organik maddelerin, bazı mikroorganizmalarca salgılanan enzimlerin tesiriyle uğradığı kimyevi değişikliktir. Genellikle maya hücrelerinin etkisiyle bu hadise meydana gelir. Mayada glikojen şeklinde depo edilen şekerler, maya hücresinin enerji kaynağıdır. Maya hücresi sahip olduğu enzimler vasıtasıyla glikojeni önce glikoza daha sonra bunu CO2 ve alkollere ayrıştırır. Bunu yaparken oksijenden faydalanırlar. Yeterli oksijene sahip olduklarında; ŞekerÆSu + Karbondioksit + Alkol ayrışması olur.

Çeşitli mayalanma olayları sayesinde değişik gıdalar elde edilmektedir. Sütün ekşimesi, sütten yoğurt veya peynir elde edilmesi, ekmeğin mayalanıp kabartılması, üzüm suyunun şaraba dönüşmesi bu tür olaylardandır. Mayalanma sonunda elde edilen maddeler, ilk biçimlerinden renk, koku, şekil gibi özelliklerce farklılık arz ederler.

Mayalanma çeşitleri: 1) Hava ile mayalanma (Aerobik mayalanma). 2) havasız mayalanma (Anaerobik mayalanma).

Asetik ve sitrik mayalanma birinci tür mayalanmaya; laktik, btürik ve alkol mayalanmaları ikinci tür mayalanmalara örnektir.

Mayalar, meyve sularının fermantasyonunda, ekmek yapımında, hamurun mayalanmasında kullanılır. Basit şekerlerden ve amonyum nitrojenden vitamin, yağ ve protein sentezi yaptıklarından bu maddelerin elde edilmesinde de kullanılırlar. Mayaların bugün için kullanım sahasında sanayi dalları da vardır. Bazı kimyasal maddelerin, enzimlerin, vitaminlerin elde edilmesinde kullanılmaktadır.

Ekmeğin mayalanmasında kullanılan ekşi hamur, maya hücreleri ve bakteriler bakımından bir karışımdır. Hamurun içerisine katılan maya, hamurdaki nişastayı glikoza ayırır, bu da CO2 ve etilalkole ayrışır. Bunun yanında süt asidi de meydana gelir.

Ekmek mayası bileşiminde % 0,5 yağ, % 2,3 anorganik madde ve % 68-73 su, % 14 protein, % 10 CH (glikojen, mannan glukan) bulunur. Bunlardan başka enzim ve vitaminler de vardır.

Mayanın 35-40°C’de dikkatle kurutulmasıyla % 8-12 oranında nem ihtiva eden kuru maya elde edilir.


2-)Bazı besinlerin yapımında mayalanmayı sağlamak için kullanılan madde, ferment.


3-)İçerdikleri enzimlerin katalizör niteliği etkisiyle şekerleri karbondioksit ve alkole dönüştüren bir hücreli bitki organizmaları.


4-)Yaradılış, öz nitelik
Örnek:Belki biri soyutlanmaya daha az yatkın, öteki daha fazla tetikti, ama mayaları galiba birdi. A. İlhan


5-)Arsız, utanmaz kimse.


6-)Damızlık dişi hayvan.


7-)Dişi deve.


8-)Uzun havalardan bir tür halk türküsü.


9-)Bira ve şarapmayalanmasında kullanılan canlı ya da ölü, bir hücreli mantar ve bakteriler.


10-)Hamurmayası.


11-)Canlı halde sahip oldukları özellikleri kurutulmuş olarak da muhafaza edildiği için kuru halde de kullanılan, hem insanlar tarafından kullanılan, hem de hayvanlara yem olarak verilen protein ve B vitamininden zengin biramayası.


12-)İçerdikleri enzimlerin tezgensel etkisiyle şekerleri karbondioksit ve alkole dönüştüren tek gözeli bitki organizmaları.


13-)Bakterilerden daha büyük, elipsoit, küre veya silindir biçiminde olan, mikrobiyal aktiviteyi uyararak veya sindirim kanalı pH'sını dengeleyerek sindirimi artıran tek hücreli canlılar. Ekmek, bira vb. bazı gıdaların üretiminde kullanılan, tomurcuklanmayla çoğalan tek hücreli mantar.


14-)Asıl, öz, kendi, yaradılış.


15-)İktidar, güç.


16-)Bilgi.


17-)Para, mal.


18-)Uzun hava, türkü.


19-)Kendisi değişim göstermeksizin diğer bir maddede kimyasal değişikliğe neden olan madde, fermantasyon yapıcı madde, ferment.


20-)Tek hücreli, tomurcuklanmayla çoğalan mantarlar.


21-)Hinduizm büyü, afsun.


22-)Maya, büyü (hint), maya dili


23-)Eskiden Orta Amerika yerlilerinin ileri uygarlığa sahip bir aşireti


24-)Maya'ların dili.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 


Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Cosmic illusion on account of which the one appears as many.
İngilizcesi İngilizce
Term of Vedanta philosophy denoting ignorance obscuring the vision of Reality; the cosmic illusion on account of which the One appears as many, the Absolute as the relative world.
İngilizcesi İngilizce
The glamour and illusion on the physical plane to which an integrated personality responds as the result of uncontrolled vital energies pouring through the etheric vehicle.
İngilizcesi İngilizce
The pre-Columbian people who planted and cultivated the first cacao plantations in the Yucatan region of Mexico about 600 A D These plantations made them wealthy and established them as significant traders.
İngilizcesi İngilizce
The Great Illusion.
İngilizcesi İngilizce
Illusion Anything besides the Absolute Parabrahman is an illussion The first manifestation of this illussion is that primordial plane of which the hindu god Brahma is the personification.
İngilizcesi İngilizce
Hindu term coined by Advaita Vedanta to refer to the illusory or deceptive nature of the world which prompts us to make distinctions.
İngilizcesi İngilizce
Ferment, yeast.
İngilizcesi İngilizce
Yeast.
İngilizcesi İngilizce
Ferment.
İngilizcesi İngilizce
Yeast powder.
İngilizcesi İngilizce
Leaven.
İngilizcesi İngilizce
Sourdough.
İngilizcesi İngilizce
Barm.
İngilizcesi İngilizce
Maya.
İngilizcesi İngilizce
The name for the doctrine of the unreality of matter, called, in English, idealism; hence, nothingness; vanity; illusion.
İngilizcesi İngilizce
Family of American Indian languages spoken by Mayan peoples an ethnic minority speaking Mayan languages and living in Yucatan and adjacent areas.
İngilizcesi İngilizce
Starter.
İngilizcesi İngilizce
Basic ingredient.
İngilizcesi İngilizce
The illusion that characterizes all transitory existence in Hindu philosophy, with only the spirit being permanent.
İngilizcesi İngilizce
Loosely translated as 'illusion,' in Hinduism, it refers to the deceptive nature of the temporal world We are victims of maya when we regard the objects and impressions of our perception as absolutes in themselves when they are, along with our respective selves, one holistic reality, i e , Brahman.
İngilizcesi İngilizce
The dillusion of being wrapped up in the material world and attached to it.
İngilizcesi İngilizce
İllusion, particularly the illusion of the transient, impermanent, phenomenal world.
İngilizcesi İngilizce
Ignorance obscuring the vision of God, the inherent creative power in Godhead or Brahman through which the visible universe is manifested We are in spiritual blindness because of the maya.
İngilizcesi İngilizce
Signified originally in the Veda the comprehensive and creative knowledge, wisdom that is from of old, afterwards taken in its second and derivative sense, cunning, magic, illusion; phenomenal consciousness, the power of self-illusion in brahman.
İngilizcesi İngilizce
Illusion, popularly used in this sense Philosophically, the phenomenal universe, being subject to differentiation and impermanence is Maya.
İngilizcesi İngilizce
Illusion.
İngilizcesi İngilizce
1)Unreality, illusion, prakriti 2)The Hindu principle that all is an illusion and that ultimately the physical world, contacted through the conscious mind and the five senses, does not represent reality This philosophy is also taught by A Course in Miracles.
İngilizcesi İngilizce
Maya sakti is the veiling power of God, which veils the truth from our eyes and creates individual ignorance or avidya See advaita vedanta, page.
İngilizcesi İngilizce
İllusion; the energy of the Supreme Lord that deludes living entities into forgetting their spiritual nature and forgetting God.
İngilizcesi İngilizce
Force that shows the unreal as real and presents that which is temporary and short-lived as permanent and everlasting.
İngilizcesi İngilizce
The illusion of being wrapped up in the material world and attached to it.
İngilizcesi İngilizce
İllusion; in Hindu philosophy Maya is the divine power which has created the cosmso.
İngilizcesi İngilizce
Illusion'; 'Illusion';.
Almancası Almanca
Hefe
Fransızcası Fransızca
Levure

  • Maya kehanetine geri sayım başladı ! Bilim dünyasının yıllardır tartıştığı Maya kehanetinde belirtilen tarihe sadece bir ay kaldı.
  • Şeyh Nazım Kıbrısi'den Maya takvimi tepkisi Şeyh Nazım Kıbrısi, Maya takvimine göre 21 Aralık'ta kıyametin kopacağına inananlara karşı ağır konuştu.

Sizde içinde Maya kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Maya kelimesi anlamı 99 defa okunmuştur. [239038] Maya kelime anlamı, Maya nedir, Maya ne demek, Maya sözlük anlamı

Paylaş