Mehmet Zeki Akdağ Kimdir ?

Mehmet Zeki Akdağ Biyografisi

Mehmet Zeki Akdağ Kimdir ? Biyografisi, Hayatı, Eşi, Nereli, Kaç Yaşında, Öldü mü ?

Mehmet Zeki Akdağ : Mehmet Zeki Akdağ şair, yazar, gazeteci
'Günümüzün Karacaoğlan'

28 Haziran 1929 tarihinde Karaman ili Sarıveliler kazası Göktepe kasabasında doğdu. Göktepe İlkokulu 1943 yılında bitirdi. Veteriner Sağlık Teksisyeni Okulu’ndan 1948 yılında mezun odu. Ordu Dil Okulu’nu 1960’da tamamladı. 1968’de mensup olduğu astsubaylıktan emekli olduktan sonra gazeteciliğe başladı. 1968 senesinde Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. Akşam, Bayrak, Güneş, Yeni İstanbul, Son Posta, Hergün ve Ortadoğu, Ayyıldız gazetelerinde, muhabir, haber müdürü, yazı işleri müdürü ve genel yayın müdürü oldu. Sürekli basın kartı sahibi olup Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi ve Gazeteciler Sendikası üyesidir. Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatkârlar Vakfı kurucu üyesidir. Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin İstanbul Şubesi’nin on yıl Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) üyesi.
Şiiri ve sanatı hakkında pek çok gazeteci, şair ve yazarın yayımlanmış yazısı bulunuyor.
1977 yılı Gazetecilik Araştırma Dalı’nda “Yılın Gazetecisi” ödülüne lâyık görülen şairin bir kızı, bir oğlu var. 1945 yılından beri devamlı şiirle uğraşan Akdağ’ın şiirleri, ilk olarak 1947’de yayımlanmaya başladı. Çınaraltı, Hisar, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Milli Kültür, Yeni Ufuklar, Türk Yurdu, Orkun, Ülkü, Doğu, Yücel, Erciyes, Köye Doğru, İvriz Kültür Dergisi, Yurt, Filiz, Çaba ve Çağrı dergilerinde yayımladı. İlk şiiri 1947 yılında yayımlanan Akdağ, o yıllardan beri şiirden hiç kopmadı ve şiirin sihirli ikliminde kalmayı yeğledi. Altı sene arkadaşları ile Mızrap adlı bir musıkî dergisi çıkardı. Bir çok sözlük, ansiklopedi ve yıllıkta yer alan, otuzu aşkın şiiri bestelenip TRT Repertuvarına giren şairimizin güftelerinden bestelenen şarkılar Zeki Müren, Ahmet Özhan, Bilge Pakalınlar tarafından da okundu, birçok plâk ve kasete girdi.
ESERLERİ:

Mehmet Zeki Akdağ’ın yayımlanmış şiir kitapları tarihlerine göre şöyle: Şairin Kırkikindi (1967), Dar Saat (1973), Uzun Hava (1991), Önce Şiir Vardı (1999), Yağmura Duran Bulut (2. Baskı, 1999), Boşa Çiğnemedim Yalan Dünyayı (Avcıol Basım Yayın, İstanbul 2002, 152 sayfa)
HABER
Mehmet Zeki Akdağ’a Saygı Gecesi
18 Nisan 2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı-Kültür Müdürlüğü, ESKADER’in katkılarıyla, yaşayan kültür adamlarımızdan şair Mehmet Zeki Akdağ için bir saygı gecesi düzenliyor.
“Günümüzün Karacaoğlan’ı Mehmet Zeki Akdağ’a Saygı Gecesi”, Fatih’te Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde, 18 Nisan 2015 Cumartesi günü saat 19.00’da başlayacak.
Programda panel kısmının konuşmacıları Ahmet Özdemir, İsa Kocakaplan, Prof. Dr. Mehdi Ergüzel ve Yusuf Dursun. Mehmet Nuri Yardım’ın yöneteceği panelin ardından İbrahim Özgün ve Ali Hakkoymaz, Mehmet Zeki Akdağ’ın seçme şiirlerini okuyacaklar. Cemalettin Tül’ün sunacağı programdan sonra bütün dinleyicilere Mehmet Nuri Yardım’ın kaleme aldığı Günümüzün Karacaoğlan’ı Mehmet Zeki Akdağ kitabı armağan edilecek.
Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Mehmet Zeki Akdağ Özgeçmişi

Mehmet Zeki Akdağ Hayatı

Sizde Mehmet Zeki Akdağ ile ilgili bildiklerinizi paylaşır mısınız ?

Mehmet Zeki Akdağ biyografisi 99 defa okunmuştur. [6652]