Melek Nedir ? Ne Demek ?

Melek Kelime Anlamı Nedir ?

1-)Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki:

Melekler Allah'ın sözünün önüne geçmezler. Hep O'nun emri ile hareket ederler. (Enbiyâ sûresi: 27)

O'nun (Allahü teâlânın) katındaki melekler, kendisine ibâdet etmekten ne kibirlenirler ne de yorulurlar. Gece gündüz hep Allahü teâlâyı tesbîh ederler, usanmazlar. (Enbiyâ sûresi: 19,20)

Bir kimse bir mü'minin ihtiyâcını karşılamak için yürüse, Allahü teâlâ yetmiş bin meleği ona sâyebân eder. Eğer sabah vakti ise akşama kadar, akşam vakti ise sabaha kadar ona rahmet ile duâ ederler. Allahü teâlâ her bir ayağını kaldırdıkta onun bir günâhını affeder ve bir derece yükseltir. (Hadîs-i şerîf-İbn-i Hibbân)

Melekler, nûrdan, cinler, dumanı olmayan hâlis bir ateşten yaratıldı. (Hadîs-i şerîf-Müsned-i Ahmed bin Hanbel)

Melekten gelen ilhâm İslâmiyete uygun olur. Şeytandan gelen vesvese İslâmiyetten ayrılmaya sebeb olur. (Hadîs-i şerîf-Berîka)

Melekler, Allahü teâlânın kıymetli kullarıdır. Allahü teâlânın emirlerine isyân etmezler. Emr olunduklarını yaparlar. Evlenmezler, doğurmazlar, çoğalmazlar. Allahü teâlânın azameti, celâli ve büyüklüğünden korkudadırlar. Kendilerine verilen emirleri yapmaktan başka işleri yoktur. (İmâm-ı Rabbânî)

Melekler nûrânî cisimlerdir. Muhtelif şekillere girebilirler. Melek ile cin yaratılış bakımından birbirine yakındır. Melekler, muhteremdir, kıymetlidir. Cin hakirdir, kıymetsizdir. Melekte nûr (ışık) kısmı, cinde ise alev maddesi fazladır. Elbette nûr, zulmetten efdâldir, daha kıymetlidir. Meleklerin, cinnîlere yakınlığı, insanın hayvana yakınlığı gibidir. (Seyyid Abdülhakîm Efendi)

Sayısı en çok mahlûk, meleklerdir. Bunların sayılarını Allahü teâlâdan başka kimse bilmez. Göklerde, meleklerin ibâdet etmedikleri boş bir yer yoktur. Göklerin her yeri, rükûda veya secdede olan meleklerle doludur. Göklerde, yerlerde, otlarda, yıldızlarda, canlılarda, cansızlarda, yağmur damlalarında, ağaçların yapraklarında, her molekülde, her atomda, her reaksiyonda, her harekette, her şeyde meleklerin vazîfeleri vardır. Her yerde Allahü teâlânın emirlerini yaparlar. (Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî)


2-)Tanrı ile insan arasında aracılık yaptığına ve nurdan olduğuna inanılan manevi varlık.


3-)Terbiyeli, uysal kimse
Örnek:Yanlarındaki kızlar ise sahici birer melekti. S. F. Abasıyanık


4-)Allah ile insan arasında aracılık yaptığına ve nurdan olduğuna inanılan manevi varlık.


5-)Mec. Yüzü, huyu güzel olan kimse.


6-)1. allah&


7-)8217;ın nurdan yarattığı varlıklar. allah&


8-)8217;ın emirlerine tam itaat eden varlıklar. 2. halim, selim güzel huylu kimse. kur&


9-)8217;an-ı kerim&


10-)8217;de toplam 98 ayette geçmektedir.


11-)Nurdan yaratılmış, fıtratları safi, masum mahluk.


Bu bilgi faydalı oldu mu ?

 

Kelime Türü Nedir ?

Bu kelime Dini bir Terimidir.

Dil
Anlamı
İngilizcesi İngilizce
Angel.
İngilizcesi İngilizce
Cherub.
İngilizcesi İngilizce
Goody-goody.

 • Melekler gözle görülemez varlıklardır
 • benim annem bir Melektir
 • Melek gibi insan
 • meryem ece ve elif arkaşlarımız Melektir
 • Meleklerin cinsiyeti belli değildir.
 • Melekler iyi ve Allah tarafından görevlendirilen miş büyük Melek Hazreti Cebrail 600 tane kanadı vardır Her bir kanadı uzunluğu batıdan Doğa kadar uzanır Herbir kanadını çıktığında kaç Yüzyıl geçiyor Allah ekber
 • Melekler nurdan yaratılmışlardır
 • Melek gibi kızdı
 • Benim kızım Melek gigi
 • Melek gibi güzel
 • Bu doğrultuda Melek yatırımcılık ve girişimcilik fonları gibi konulara eğilmek istiyorum” diye konuştu.
 • İster Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES ) olsun ister genel anlamda sigortacılık sektörü olsun, girişim sermayesi konusuna önem vermemiz, Melek yatırımcı konusuna önem vermemiz, bütün bunlar önümüzdeki dönemde önemli gündem maddelerimiz olacak " Borsa İstanbul’un herkesin çok dikkatini çektiğini belirten Babacan, Türkiye’deki bütün farklı kurumları Borsa İstanbul çatısı altında bir araya getirme ve bölge borsalarından alacağı hisseler ile İstanbul’un bölge için de büyük bir finans merkezi adayı olmasının dikkat çektiğini vurguladı.
 • Melek yatırımcı mı şeytan mı ! Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Melek yatırımcının gerçekten Melek olması gerektiğini belirterek " Melekler ama şeytanca düşünmesinler.
 • Azrail de bir Melek ama fırsatını bulur bulmaz çocukların canını almasınlar " dedi.
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Melek girişimcilik ve risk sermayesi fonlarının Türkiye ' de yeni yeni ön plana çıktığını belirterek, " Ama Melek yatırımcıların hakikaten Melek olması lazım.
 • Azrail gibi davranmayın Başlangıç destekleri, iş Melekleri, risk sermayesi gibi alternatif finansman araçlarını geliştirmek için de çalışmalar yürüttüklerin değinen Ergün " Melek girişimcilik, risk sermayesi fonları Türkiye ' de yeni yeni ön plana çıkan hadiseler.
 • Ama Melek yatırımcıların hakikaten Melek olması lazım.
 • Şeytan da bir Melek sonuçta.
 • Sonunda bizim de onun da kazanacağı formül ve anlayışla çalışan bir yaklaşım içinde olursak Melek yatırımcıların girişimcilere destek konusunda çok önemli adımlar atacaklarına inanıyorum.
 • Yetişkin eğitiminin perakendeleşmesi ve geniş kitlelere ulaşması hedefiyle M-GEN’in de kurucusu ve sahibi Fütürist Ufuk Tarhan tasarlanan ve  Türkiye’nin ilk gençlik ajansını kuran Emrah Kaya’nın sahip olduğu Youtholding bünyesinde gelişen Tablet Seminerler Melek yatırım aldı.

Sizde içinde Melek kelimesi geçen bir şeyler paylaşın !

Melek kelimesi anlamı 1618 defa okunmuştur. [246985] Melek kelime anlamı, Melek nedir, Melek ne demek, Melek sözlük anlamı

Kelime Anlamını Paylaş